Ogranak Matice hrvatske u Vinkovcima i Povijesno društvo “Pforte“ iz Kenzingena kroz dugogodišnju vezu dvaju gradova uspostavili su suradnju na kulturnom planu. Trenutačno aktualna su dva nova zajednička angažmana o kojima je bilo riječi na nedavnom susretu u Kenzingenu.
Tijekom srpnja izaslanstvo Grada Vinkovaca boravilo je u njemačkom gradu Kenzingenu. Vinkovčani su bili gosti na tradicionalnom Stadtfestu u okviru kojega je održana i svečana akademija u povodu obilježavanja 30 godina od prvoga kontakta, 20 godina od službenog potpisivanja Povelje o prijateljstvu i 15 godina od službenog potpisivanja Povelje o partnerstvu gradova Kenzingena i Vinkovaca. U Kenzingenu su bili i predstavnici Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima, koji nastavljaju suradnju s tamošnjim Povijesnim društvom „Pforte”. Prvi zajednički projekt, podsjetimo, bilo je tiskanje monografije posvećene prijateljstvu i suradnji Kenzingena i Vinkovaca. Povijesno društvo “Pforte” izdalo ju je 2016. godine na njemačkom jeziku kao broj svoga časopisa Die Pforte, a Ogranak Matice hrvatske u Vinkovcima 2017. godine kao svoj Godišnjak br. 34. Povijesno društvo “Pforte” i vinkovačka Matica hrvatska sada su dogovorili još dvije suradnje.
„Na radnom sastanku domaćini su nam bili dr. Hans-Werner Retterath i Klaus Weber, čelni ljudi Povijesnog društva “Pforte” posvećenoga izučavanju povijesti i zemljovidnog prostora Kenzingena, koji status grada nosi od davne 1249. godine. Tom prilikom dogovorili smo za buduće brojeve naših časopisa, Die Pforte i Godišnjaka, razmjenu članaka tako da u svakom broju bude po jedan članak koji bi mogao biti zanimljiv drugoj strani”, ističe prof. dr. sc. Tomislav Talanga, potpredsjednik vinkovačke Matice hrvatske i voditelj hrvatskoga dijela radne skupine za suradnju dvije udruge.
Pored toga riječi je bilo i o inicijativi koju je pokrenuo doc. dr. sc. Dražen Švagelj predsjednik OMH u Vinkovcima, a gdje će pomoć njemačkih prijatelja biti od velike važnosti. Riječ je o ideji da se na željezničkom kolodvoru u Vinkovcima postavi ploča sjećanja na žrtve stradale u velikom bombardiranju Vinkovaca, osobito željezničkog kolodvora, 17. listopada 1944. godine.
„U tom napadu poginuo je velik broj ljudi, ne zna se točno koliko, a među njima najviše je bilo podunavskih Švaba, koji su bili u transportnim vlakovima koji su vozili prema Austriji i dalje u Njemačku. Naime, treba imati na umu da su Rusi samo tri dana kasnije ušli u Beograd i da su to bili veliki transporti ovdje u Vinkovcima koje su saveznici bombardirali. Mi smo došli do podatka objavljenog u jednom našem časopisu da je poginulo nekoliko tisuća ljudi, međutim, nismo uspjeli pronaći izvore na koje se autorica poziva. Zato sada tražimo neke pouzdanije podatke, a u susret nam je izašao upravo dr. Hans-Werner Retterath, koji je, inače, radio u jednom institutu za povijest. On se angažirao na traženju tih podataka u arhivima i drugim izvorima u Njemačkoj tako da se mi nadamo da ćemo uspjeti dobiti neke podatke iza kojih možemo stati”, ističe Tomislav Talanga.