Žetva ozimih kultura, pšenice, ječma i uljane repice na slavonskim poljima još nije u punom jeku, poljoprivrednici polako skidaju ječam dok će pšenica doći na red u idućih desetak dana. Iako ove godine sve malo kasni u odnosu na lani zbog kasnog mraza i izrazito hladnog i oblačnog travnja i svibnja, prinos pšenice i ječma mogao bi biti viši nego lani, nadaju se poljoprivrednici. Jedna od tema je, kao i uvijek, otkupna cijena žitarica koja se prošle godine kretala od 90 lipa do 1,20 kuna po kilogramu.
“Ječam se pokazao kao vrlo dobar ove godine, pri kraju smo sa žetvom i za sada su prinosi 7 tona po hektaru, čime smo vrlo zadovoljni. Cijenu nisam unaprijed dogovarao, nešto se govori o oko 1,20 kuna po kilogramu, vidjet ćemo”, priča nam Milan Barić iz Andrijaševaca koji na ukupno 120 hektara zemljišta, osim 16 hektara ječma, ima i 22 hektra pšenice.
“Pšenica bi isto trebala biti vrlo dobra kada se pogleda ovako “na prvu”, ali brine me što je još prije desetak dana bila zelena, a sada će na ovim vrućinama naglo sazrijeti, što bi moglo utjecati na kvalitetu. Nadam se kako ipak to naglo sazrijevanje neće ostaviti posljedice”, ističe Barić.
A odlične vijesti, kada je ovogodišnja žetva ječma u pitanju, stižu iz Marinaca. Tamo je, naime, Ivo Kelić dosegao brojku od 9,7 tona po hektaru.
“Oduševljen sam, jednostavno ne mogu vjerovati, još sam u šoku. Po ječmu se vidjelo da bi mogao biti dobar ove godine, ali ovo su vanserijski rezultati. Za sada smo “skinuli” 20 od ukupno 95 hektara, no, vjerujem kako prinosi do kraja neće padati, ako i budu to će biti neznatno. Ma ovo će bit najbolja godina do sada, siguran sam”, zadovoljan je Ivo Kelić koji pod pšenicom ove godine ima tek 5 hektara.
Sve je “stavio” na ječam i kako sada stvari stoje, pogodio. Cijenom je također zadovoljan, dogovorio je unaprijed 1,35 kuna za kilogram, potpisao ugovor i sada samo čeka konačne rezultate. Ječmom je, kaže, bio zadovoljan i prošle godine kada je imao 8 tona po hektaru, uz dobar hektolitar. Ipak, svi će 2020. godinu, osim po koroni, pamtiti i po rekordnim prinosima koji su također ostvareni u marinačkom ataru. Željko Bertić lani je prosječno imao 10 tona po hektaru prinose ječma, na jednom dijelu i 11.
“Ja tako nešto nikada nisam vidio ili za tako nešto čuo, to su uistinu bile rekordne brojke kod nas”, prisjeća se Ivo Kelić.
Sve u svemu, ovogodišnja žetva još nije na svom vrhuncu, a poljoprivrednici već imaju razloga za optimizam.