23 C
Vinkovci
Četvrtak, 19. rujna 2024.

Na području Vinkovaca počelo istraživanje geotermalnog potencijala za potrebe toplinarstva

Više od autora

- vl promo-
Josipa Haluška
Josipa Haluška
josipa.haluska@novosti.hr

Nakon što je u srijedu odrađeno snimanje 2D seizmičkih podataka, danas je u našemu gradu počelo snimanje Magnetotelurskih podataka. Seizmičke akvizicije i magnetotelurska mjerenja obuhvaćaju područje grada Vinkovaca te općine Markušica, Jarmina i Ivankovo, u ukupnoj duljini od 26,20 km.

Za svaku od navedenih aktivnosti, rekli su nam iz Agencije za ugljikovodike, planirano trajanje je do maksimalno tri tjedna.

„Istražni radovi podrazumijevaju provođenje naftno-rudarskih radova te izvođenje neinvazivnih geofizičkih metoda: 2D seizmičkog snimanja i magnetotelurskih mjerenja. Seizmičke se metode svode na emitiranje kratkotrajnoga impulsa sile u podzemlje i registraciju elastičnih valova nastalih pod njegovim utjecajem. Kao izvor vala koriste se vibracijski kamioni koji se kreću uz utvrđene puteve, a buka koju oni proizvode manja je od buke kamiona tegljača. Snimljeni podaci interpretiraju se i izrađuje se geološki model na temelju kojeg se određuje potencijalne strukture i mogućnost pristupanja radovima koji bi doveli do eksploatacije”, pojasnila je Željka Rukavina iz Agencije.

Geotermalna energija je, napominje, energija koja se može dobiti iz akumulirane topline geotermalne vode. Panonski bazen u Republici Hrvatskoj ima za čak 60 % viši geotermalni gradijent od europskog prosjeka i to stavlja Hrvatsku u povoljnu poziciju kada govorimo o mogućnostima iskorištavana geotermalne energije. Ovaj neiskorišteni prirodni potencijal dugoročno Hrvatskoj može donijeti značajne gospodarske benefite, ali i stvoriti temelj energetske održivosti.

Geotermalni sustavi imaju značajne prednosti u odnosu na ostale obnovljive sustave energije i jedan su od rijetkih izvora koji pruža hlađenje, grijanje i toplu vodu iz iste instalacije.

No, što to točno znači za nas? Vodom temperature 90 Celzijevih stupnjeva grijala bi se kućanstva, a to bi donijelo smanjenje računa za grijanje?

„Grad Vinkovci je grad s centralnim toplinskim sustavom i prema geološko-geofizičkim podacima ima dobar geotermalni potencijal. Jednom kad se postavi i uz ispravno održavanje, „vruća voda“ može biti gotovo neograničeni i potpuno obnovljiv izvor energije. Sve to u konačnici dovodi do smanjenja troškova energije, ugljičnog otiska i povećanja energetske neovisnosti, odnosno povećava se otpornost lokalnih zajednica na posljedice klimatskih promjena, ali i na globalne krizne šokove koji utječu kako na dostupnost tako i na konačnu cijenu energenata”, tvrde iz AZU.

Na području Slavonije, osim razvoja projekata toplinarstva ili proizvodnje električne energije, velik prostor postoji u razvoju poljoprivredne proizvodnje gdje geotermalna energija može odigrati značaju ulogu u transformaciji i razvoju hrvatske poljoprivrede, a primjeri dobre prakse mogu se pronaći u Nizozemskoj, Francuskoj i Italiji.

Osim obnovljive komponente i same dostupnosti, najvažnija korist geotermalne je smanjenje troškova energije čak i do 80 posto. Trošak takvog načina grijanja staklenika je neusporediv s plinom pa čak i sa solarima. Okvirno govoreći, jedna bušotina može biti dostatna za grijanje cca 35.000 m2 staklenika, dok bi za isti takav staklenik, ako bi se odlučili za solare, bilo potrebno osigurati isto toliko kvadrata zemljišta na kojem bi bili instalirani. Pritom proizvodnja energije kroz geoterme funkcionira 0-24, neovisno o vanjskim uvjetima, za razliku od drugih obnovljivih izvora, dok su troškovi stabilni i dugoročno predvidljivi.

Geotermalne elektrane mogu raditi s faktorom kapaciteta i do 95 posto, dok je faktor kapaciteta vjetra za RH otprilike 40 posto, a energije iz fotonaponskih elektrana otprilike 15 posto u najboljem slučaju.

Nakon završenih seizmičkih snimanja očekuje se izrada sveobuhvatnih studija na temelju kojih će se odabrati dva područja na kojima će se izraditi po jedna bušotina. Grad Vinkovci možda bude jedan od njih, a u tom slučaju geotermalna voda bi se uz prilagodbu centralnog toplinskog sustava mogla koristiti za grijanje ili neku drugu primjenu, ovisno o potrebama potencijalnih korisnika i potrošača toplinske energije.

Nakon izrade geotermalne bušotine te odabira najpovoljnijeg ponuditelja na nadmetanju za istraživanje i eksploataciju geotermalnih voda, moći ćemo preciznije definirati vremenski tijek realizacije geotermalnog projekta, a samim time i očekivani benefit za krajnje korisnike.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno