12 C
Vinkovci
Subota, 27. travnja 2024.

Na Tradicijskom sokaku s lakoćom su povezali tradiciju s modernim elementima

Više od autora

- vl promo-
Josipa Haluška
Josipa Haluška
josipa.haluska@novosti.hr

Tradicijski sokak zavladao je danas Srednjom strukovnom školom. Jedinstveni je to projekt čiji je cilj pokazati kako se tradicija može ukomponirati u moderne elemente, pa su učenici kroz različite sadržaje mogli učiti o tradicijskoj baštini s temom šokačke kape i nošnje.

“Dio tradicije je zaboravljen, stavljen sa strane. Učenici ju premalo poznaju i premalo vrednuju”, kaže nam nastavnica Miljenka Vujeva, organizatorica Tradicijskog sokaka ističući kako je upravo upoznavanje učenika s vlastitom baštinom glavna zamisao ovog projekta koji je danas u Srednjoj strukovnoj školi okupio brojne učenike. Bio je to spoj važnih datuma – Vinkovačkih jeseni, Dana kulturne baštine i Svjetskog dana turizma.

Frizeri, krojači, slastičari, modni tehničari, kuhari, komercijalisti – baš svi smjerovi danas su u prostore škole donijeli dašak prošlosti. Dvadesetak učenika pobrinulo se da posjetitelji Sokaka kušaju slastice u obliku šokačke kape, upoznaju se s brojnim predmetima etnološke baštine, u Dječjem kutku vide čime su se djeca nekada igrala, šetnjom ih provedu kroz sve dijelove Sokaka te informiraju ih o zaboravljenim dijelovima tradicije.

“S obzirom da škola ima turističku skupinu Istraživači baštine i zadrugu Vrijedne ruke, došli smo na ideju da učenike osvijestimo o vrijednosti njihove tradicije i baštine. Zato smo krenuli s pilot projektom Tradicijski sokak i ako on bude uspješan, nadamo se da će u našoj školi postati tradicionalan događaj”, kazala je Vujeva. Dodaje kako su učenicima htjeli približiti činjenicu da je s kulturom lako živjeti, ali i prenositi ju na sljedeće generacije.


Nastavnici su osmislili i kratke radionice s učenicima, izložbe te prikaz kratkog filma u kojemu je prikazan primjer etno baštine vezan uz Vinkovačke jeseni, očuvanje kulturne baštine i uključivi rast.

Svima koji su došli učiti o tome kako se nekada živjelo za oko su zapele i male šokačke kapice, ručni rad Nade Tišljar iz udruge Zlatne niti. Ona je na licu mjesta heklanjem pokazala kako izgleda cijeli proces nastanka te brzinom munje sve nas podsjetila na naše mame i bake kojima je heklanje nekada bila svakodnevica. Ništa manje nije postigao ni Marko Sabljaković, autor scenarija i redatelj Svečanog otvorenja Vinkovačkih jeseni koji je učenicima i profesorima održao zanimljivo interaktivno predavanje.

“Danas ćemo ovdje govoriti o Vinkovačkim jesenima, Svečanom otvorenju i izboru kape kao motivu, odnosno temi ovogodišnje manifestacije. Dotaknut ćemo se i ljubavi prema kazališnoj umjetnosti u kojoj sam odmalena i u koju sam utkao sebe i svoj život. Veselim se ponovno biti u ovoj školi u kojoj sam 2017. godine predavao hrvatski jezik, vidjeti sve ljude s kojima sam radio, ali i učenike koji su sve ovo pripremili s velikom ljubavi i zanosom”, rekao je Sabljaković.

Povezani članci

- vl promo-

Posljednje objavljeno