Pomicanje kazaljki na satu jedna je od onih tema o kojima se svake godine raspravlja. Zašto to još uvijek radimo, kada i koja je svrha? Iako se govorilo o ukidanju ove prakse, sadašnji nas raspored još uvijek drži u ritmu od dva pomicanja sata godišnje pa ni ova 2025. neće biti ništa drugačija.
Ljetno računanje vremena ove godine započet će u nedjelju, 30. ožujka, kada će se kazaljke pomaknuti jedan sat unaprijed, s 2:00 na 3:00 ujutro. Time će dani postati dulji, a večeri svjetlije, što mnogima odgovara zbog veće količine prirodnog svjetla. No, istovremeno, svake godine se vodi rasprava o opravdanosti ove promjene.
Ljetno računanje vremena uvedeno je početkom 20. stoljeća kako bi se bolje iskoristilo prirodno dnevno svjetlo i smanjila potrošnja energije. Prvi ga je predložio Benjamin Franklin u 18. stoljeću, no ideja je zaživjela tijekom Prvog svjetskog rata, kada su Njemačka i saveznici uveli ovu promjenu kako bi uštedjeli na ugljenu. Danas ga koristi više od 70 država u svijetu.
Zagovornici ljetnog računanja vremena ističu prednosti duljih dana jer potiče veću aktivnost na otvorenom, smanjuje potrošnju električne energije i doprinosi smanjenju prometnih nesreća. Osim toga, neki ekonomisti tvrde da ova praksa potiče gospodarske aktivnosti jer ljudi provode više vremena u kupovini i ugostiteljskim objektima. Međutim, mnogi istraživači upozoravaju na negativne posljedice. Pomicanje kazaljki može poremetiti biološki ritam, uzrokujući probleme sa spavanjem, umor i povećan rizik od srčanih i moždanih udara nakon promjene. Također, učinak na uštedu energije sve je manje izražen jer moderne tehnologije i energetski učinkovita rasvjeta smanjuju potrošnju električne energije neovisno o dobu dana.
EU već nekoliko godina raspravlja o ukidanju pomicanja sata, no dogovor još nije postignut. Posljednje istraživanje Europske komisije pokazalo je da većina građana želi prestanak ove prakse, ali članice nisu usuglasile hoće li zadržati ljetno ili standardno vrijeme. Hrvatska prati odluke Bruxellesa, no nije donijela konačnu odluku o eventualnom ukidanju pomicanja sata. Do tada, građani će i dalje dva puta godišnje prilagođavati svoje satove, nadajući se da će im promjena donijeti više koristi nego štete.
Kako na vas utječe ova promjena? Je li ikad uspjela poremetiti vaš biološki ritam? Recite nam u anketi!