Djeca su od danas ponovno u školskim klupama. Iako je zimski odmor, koji je započeo 23. prosinca, trebao trajati do 13. siječnja, zbog štrajka zaposlenih u osnovnim i srednjim školama nastava je počela tjedan dana ranije. I to nije jedina promjena koja je pogodila školski kalendar za 2019./2020. godinu.
Kako su nam rekli ravnatelji osnovnih i srednjih škola na području Vinkovaca, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, na temelju zahtjeva za odstupanjem rokova utvrđenih Odlukom o početku i završetku nastavne godine, broju radnih dana i trajanju odmora učenika osnovnih i srednjih škola za 2019./2020. godinu na području Vukovarsko-srijemske županije, donijelo odluku kojom je produljena nastavna godina, skraćeni su odmori učenika te su dogovoreni potencijalni datumi nadoknade nastave.
Zimski odmor počeo je 24. prosinca i trajao je sve do danas, 7. siječnja, dok proljetni odmor počinje 10. travnja i završava 13. travnja u gotovo svim osnovnim i srednjim školama s područja grada Vinkovaca, odnosno u OŠ Bartola Kašića, OŠ „Antun Gustav Matoš“, OŠ Josipa Kozarca, OŠ Ivana Gorana Kovačića, OŠ Vladimira Nazora i OŠ Ivana Mažuranića te u srednjim školama: Gimnaziji Matije Antuna Reljkovića, Ekonomskoj i trgovačkoj školi Ivana Domca, Tehničkoj školi Ruđera Boškovića, Zdravstvenoj i veterinarskoj školi dr. Andrije Štampara, Drvodjelsko tehničkoj školi, Srednjoj strukovnoj školi i Poljoprivredno šumarskoj školi.
U Osnovnoj školi Nikole Tesle u Mirkovcima zimski odmor počeo je također 24. prosinca i trajao je sve do danas, s tim da odjelima na srpskom jeziku i pismu nastava počinje 8. siječnja. Proljetni odmor počinje 10. travnja i odjeli na srpskom jeziku i pismu i taj dan imaju nastavu, a završava 13. travnja.
Nastava za sve učenike osnovnih i srednjih vinkovačkih škola traje sve do 19. lipnja, izuzev za učenike završnih razreda srednjih škola.
Osim promjene odmora i trajanja nastavne godine, djeca će morati i određeni dio godine nadoknaditi subotama, a koje su uzete u obzir rekao nam je Dario Dragun, ravnatelj OŠ „Antun Gustav Matoš“:
„Još tri subote ostale su na raspolaganju za nadoknadu nastave, jedna je već odrađena. To mogu biti sljedeće subote: 11. siječnja, 18. travnja, 2. svibnja i 13. lipnja i od te četiri subote bit će odabrane tri za nadoknadu, no još uvijek ne znamo konačno koje će to biti. Ovi datumi su izabrani jer nastava subotom mora biti u onom tjednu kada imamo četiri radna dana, a ne pet, inače bi kršili zakon koji kaže da nastava može biti pet dana u tjednu“.
Roditelji negoduju. Mnogi od njih smatraju kako do ovoga uopće nije trebalo doći i da se štrajk mogao odraditi na „pametniji“ način u kojemu djeca neće osjetiti posljedice. Mnogi su svjesni kako će biti dosta teško nadoknaditi izgubljenu nastavu, a ima i onih koji vjeruju kako promjena kalendara i nadoknada učenicima neće tako teško pasti.
„Važno je da gledamo na djeca što manje trpe, a ja mislim da su itekako trpjela u zadnjih par mjeseci. Osjeti se jako ta promjena i sve je nekako poremećeno, nadam se da će se do kraja godine sve uspjeti stabilizirati“, rekao nam je Andrija Lasić, otac Manuele, učenice 1. razreda srednje škole.
Anita Marić, majka Lee koja ide u 3. razred osnovne škole istaknula je pak kako je, unatoč svemu, nastava do kraja sasvim dobro organizirana.
„Nisam uopće zadovoljna što je moralo doći do promjene kalendara i mislila sam kako ovo nikako neće ispasti dobro jer se sve lomi na leđima naše djece. No, mislim da je ipak dobro organiziran ostatak godine i da djeca neće tako jako osjetiti posljedice. Valjda je tako moralo biti“.
Ono o čemu mnogi roditelji i nastavnici razmišljaju ovih dana je i tzv. „bijeli tjedan“ u kojemu velik broj građana odlazi na skijanje. Većina roditelja smatrala je kako će njihova djeca na skijanje otići za vrijeme zimskih praznika, no zbog promjene u kalendaru i ranijem početku nastave, to nije tako. Međutim, u vinkovačkim školama ovo još uvijek nije problem, budući da su izostanci kraći od tri dana.
„Roditelji koji su odveli djecu na skijanje morali su poslati zahtjev ravnatelju na temelju kojega smo im mi opravdali te sate, ali samo u slučaju ako se radi o izostanku duljem od tri dana. Međutim, u našim školama nema takvih slučaja. Kod nas je bilo svega tri ili četiri zahtjeva, ali niti jedan izostanak nije bio dulji od tri dana, pa nismo imali nikakvih problema“, rekao je ravnatelj Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića, Mario Lovrić.