Hrvatski drvni klaster je krajem prošle godine upozoravao kako su mogući krizni udari u sektoru drvoprerađivača o čemu su svjedočili počeci krize u Njemačkoj, najznačajnijem uvozniku hrvatskih drvnih proizvoda. Već u siječnju, takve su se najave i obistinile, moglo se čuti na posljednjoj sjednici izvršnog odbora Hrvatskog drvnog klastera i udruge za biomasu CROBIOM.
“Sve ove oscilacije su povezane s kretanjima na globalnim tržištima i dovele su do trenutnog smanjenja cijena od preko 20 posto te do manjeg obima narudžbi od čak 25 posto” ističe Marijan Kavran, direktor Hrvatskog drvnog klastera i dodaje kako predlažu Hrvatskim šumama smanjenje nabavnih cijena za energetsku sirovinu od 15 posto i produženje rokova plaćanja sa 60 na 90 dana.
Dakle, kako bi pokušali smanjiti štete, drvoprerađivači su pripremili prijedlog konkretnih mjera za Hrvatske šume koje bi trebale amortizirati tržišni udar kojem su najviše izloženi proizvođači primarnih pilanskih proizvoda te energetskog drva, uz napomenu kako je doba konjunkture iza nas te da hrast više nema poziciju zlatne sirovine. Klaster upozorava i na mnogobrojne nelogičnosti u maloprodaji drva, budući da se po sadašnjem modelu osiguravaju niže cijene drva za građanstvo u odnosu na veleprodajne cijene.
Josip Faletar, predsjednik uprave vinkovačke Spačve, najvećeg hrvatskog drvoprerađivača kaže kako su skladišta peletom i briketom, još uvijek dosta napunjena jer je zima blaga na što su proizvođači energenata upozoravali još krajem prošle godine.
“Prodaja vrata dobro ide na svim tržištima pa i na onima koja smo prošle godine otvorili. No, primjećujemo da se na tržištu nešto događa, pratimo situaciju i vidjet ćemo što će biti. Prošle godine se osjetilo smanjenje zanimanja za neke drvoprerađivačke proizvode i slažem se sa zahtjevom Hrvatskog drvnog klastera da Hrvatske šume smanje cijene. Lani smo kupili dodatno 11.000 kubičnih metara trupaca od Hrvatskih šuma na javnom nadmetanju, što nam je važno za zadržavanje razine proizvodnje. Oprezni smo i pušemo na hladno jer sjećamo se 2008. godine, koja je bila jako teška za nas drvoprerađivače, upozorava Faletar.
Najnoviji podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju daljnju stagnaciju u preradi drva budući je u prosincu 2019. zabilježen pad industrijske proizvodnje od 5,9 posto dok je industrija namještaja zabilježila rast proizvodnje od 3,4 posto. Zaposlenih je bilo 6,2 posto manje, dok je prerada drva zadržala istu razinu radnika.
“Cilj gospodarenja šumama u Hrvatskoj je održivo i skladno korištenje svih funkcija šuma i trajno poboljšavanje njihova stanja. Hrvatske šume šumama gospodare na održiv način, što znači da se nikad ne siječe više drvne mase nego što prirasta, iako su zahtjevi drvoprerađivačke industrije višestruko veći od propisanog etata. No, upravo zbog toga je Hrvatska i dalje jedna od najšumovitijih država u Europi. Vezano za raspodjelu drvnih sortimenata, izuzetno je teško raspodijeliti je na način da svi drvoprerađivači budu zadovoljni, jer instaliranih pilanskih kapaciteta kod nas ima višestruko više nego što ima drvne mase na raspolaganju. Stoga su Hrvatske šume s Udruženjem drvoprerađivača HGK potpisale Pismo razumijevanja, oko kojeg su se obje strane uspješno usuglasile. Pregovori oko navedenog Pisma trajali su dugo, jer nije lako zadovoljiti sve apetite, a pogotovo iz razloga što, kako smo već napomenuli, pilanski kapaciteti u RH višestruko nadmašuju one sirovinske. Treba naglasiti i da više od 95 posto proizvedene drvne sirovine prodaje se putem ugovora domaćim drvoprerađivačima”, objašnjavaju u Hrvatskim šumama.