Hrvatska skloništa godišnje prime oko 10 tisuća napuštenih životinja, uglavnom pasa, što su alarmantni podaci. Predsjednica Udruge za zaštitu životinja “Rocco” Vinkovci Tatjana Glujić pojasnila je kako se status napuštenih životinja od prije nekoliko godina i danas nije puno promijenio jer se nije ispoštovao novi Zakon o zaštiti životinja koji je stupio na snagu 2017. godine. No, kaže, kako su ljudi sad osvješteniji, jer čim vide psa koji luta, informiraju ih, a neki i privremeno prime u svoj dom ili udome.
“Kad nađemo pse bez nadzora, vrlo rijetko imaju mikročip. Kontrola mikročipiranja od nadležnih službi nije provedena ili je djelomična i manjkava. U pravilu svatko tko vida psa bez nadzora treba obavijestiti telefonski i idealno pisanim putem mail-a odgovornu komunalnu službu grada ili općine na kojoj se pas nalazi. Poželjno je i nama javiti na našu Facebook stranicu ili mail, tada javno objavimo lokaciju i fotografiju životinje da je skrbnik lakše pronađe ili ukoliko je životinja napuštena. Veće su šanse s javnom objavom da ju netko udomi, a ako mi imamo smještajnih kapaciteta, uzimamo ju na skrb”, pojasnila je Glujić.
U udruzi, pojašnjava, imaju tri aktivne volonterke koje vrijedno rade i brinu o životinjama. Djeluju već trinaestu godinu, a kroz to su razdoblje spasili stotine napuštenih pasa, mačaka, sova, roda, ježeva i ptica. “Sve spašene životinje smještamo u naše domove i neke na plaćeni smještaj”, istaknula je dodavši kako su neprofitna organizacija koja veterinarske troškove i hranu financira isključivo donacijama građana iz cijele Hrvatske.
“Puno smo na cesti na relacijama Vinkovci-Vukovar i Osijek. U Vukovaru i Osijeku su lokacije veterinarskih ambulanti s kojima surađujemo, dok mjesečno na putovanja veterinarima potrošimo goriva u vrijednosti tristotinjak eura, a koje financiramo iz naših džepova, od naših redovnih poslova”, kazala je.
U našoj županiji, kaže, ne postoji jedinstveni javni informacijski centar o broju napuštenih životinja, ali iz njihovih saznanja i iskustva, riječ je o stotinama. “Svaki dan zaprimamo nove dojave o napuštenima duž cijele županije. Naša stranica za dojave na Facebooku trenutno je jedina javna platforma u županiji na kojoj je objavljena svaka dojavljena životinja”, istaknula je dodavši kako u gradu postoji sklonište za pse na razini županije koje je uvijek prekapacitirano, što je odraz poražavajućeg stanja napuštenih životinja u županiji.
Da bi smanjili populaciju napuštenih, preporuča se kastracija pasa i mačaka, koja ima benefita i na zdravlje životinja, a istu nalaže i Zakon o zaštiti životinja. Imati životinje nije zakonska obveza, stoga smatraju kako onaj tko nije u mogućnosti skrbiti o njima, ne treba ih ni imati. “Jedna od naših misija je educirati stanovništvo o važnosti i prednostima kastracije, jer jedino na taj način možemo smanjiti populaciju napuštenih i opću patnju koje te životinje prolaze. Za napuštanje, zanemarivanje, mučenje i nekontrolirano razmnožavanje životinja postoje i propisane kazne, no nažalost, u praksi se ne provode, a mi se nadamo ljepšem svijetu u kojem za postojanje udruga ovoga tipa neće biti potrebe”, zaključila je Glujić.