Činjenica je da na tržištu ima sve veći broj droga i opojnih sredstava koju mladi koriste ne znajući što konzumiranje može učiniti njihovim mozgovima i to je sve veći problem. Upravo iz tog razloga danas je u velikoj gradskoj vijećnici održano predavanje naziva „One žive s nama” vinkovačkog psihijatra Nikole Drobnjaka.
Droge su priča koja traje od davnina, uvijek je bila prisutna u našem svijetu u većem ili manjem obujmu, a sada u globalnom svijetu ljudi su dosta isprazni, navodi Drobnjak, i žele brzo zadovoljstvo ovdje i sada te se sve više okreću određenim supstancama koje upravo to omogućuju.
„Borba s drogom danas je puno kompliciranija nego li je bila prije 20-ak godina jer smo tada imali, nazvat ću ih tako, bazične droge poput heroina, kokaina, ectasyja i speeda. Danas imamo preko 200 sintetskih droga koje praktički ne možemo ni otkriti. S ulice se povlači heroin, dok je kokain u ogromnim količinama, a imamo i droge koje ne mogu detektirati ni laboratoriji MUP-a RH jer je možda u ovom trenutku dok govorim sintetizirana neka nova droga koja se može lako naručiti preko interneta i biti dostavljena putem paketa u poštanski pretinac”, objašnjava doktor Nikola Drobnjak.
Koliko je to ozbiljan problem govori i činjenica kako još uvijek nije poznato kakav utjecaj na mozak imaju sintetske droge, dok primjerice, za travu se zna da daje predispoziciju za razvoj najteže duševne bolesti u psihijatriji, a to je shizofrenija, te cijelog niza psihičkih poremećaja.
„Što je mozak mlađi, oštećenja su veća i za posljedicu ćemo dobiti veliko uništenje moždanih stanica. Želim naglasiti da borba protiv bolesti ovisnosti mora trajati od početka do kraja godine i tako iznova i iznova, a ne samo u Mjesecu borbe protiv ovisnosti. Bitan je kontinuitet”, dodaje za kraj vinkovački psihijatar.