Nakon što je vinkovačka bolnica uplatila dio iznosa na ime duga veledrogerijama otklonjena je mogućnost da se prekinu unaprijed dogovoreni operativni zahvati zbog nedostatka lijekova i ostalog medicinskog materijala. Međutim, sada obavljanje ovih zahvata ponovno dolazi pod upitnik zbog novog usložavanja situacije s covid-19.
Zbog dugovanja prema veledrogerijama Opća županijska bolnica Vinkovci, poznato je, našla se među 15 bolnica prema kojima dobavljači već neko vrijeme primjenjuju uvjetovani režim isporuke, a prema kojemu bolnice sve što naruče i dobiju vezano za lijekove, potrošni medicinski materijal i medicinske plinove, moraju odmah i platiti.
Krajem ožujka kriteriji su postali još stroži, a vinkovačka bolnica našla se u situaciji da su zalihe lijekova preostale za još nekih desetak dana te je vrlo izgledno bilo zaustavljanje elektivnih operativnih zahvata i smanjivanje pogona kako bi zalihe potrajale što duže za ono najnužnije. U međuvremenu, uz iznos koji je veledrogerijama uplatila Vlada RH i vinkovačka bolnica je za lijekove uplatila 2,5 milijuna kuna koje su dobili kao dodatna sredstva od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
„Tako da smo sada malo, malo relaksirali situaciju i dobili mogućnost nabave lijekova i potrošnog medicinskog materijala. Neke veledrogerije su nastavile isporuku, druge uvjetuju plaćanje 1 za 1, ali to već radimo nekoliko zadnjih mjeseci i nekako uspijevamo u tome. Tako da za sada nećemo zaustaviti elektivne operativne zahvate zbog nedostatka lijekova, međutim, do toga bi svejedno moglo doći zbog usložavanja situacije s covid-19”, ističe dr. Krunoslav Šporčić, ravnatelj OŽB Vinkovci.
A takva je situacija već bila prošle godine, kada je jedno vrijeme bio i potpuni lockdown bolnice. „Praktički smo primali samo oboljele od karcinoma i oboljele od covid-19. Određeni dio odjela morao je biti zatvoren da bi preraspodjelom radnika mogli zadovoljiti potrebe na covid-19 odjelima. U jednom trenutku smo imali covid-19 odjele na tri kata, a najveći broj pacijenata u istom trenutku bio je 70”, ističe dr. Šporčić.
Kada je o ostalim bolesnicima riječ, kaže, nastojalo se kroz poliklinički dio, kroz dnevne bolnice, zbrinuti najveći dio i to se i uspijevalo. „Onaj dio teških bolesnika primali smo u bolnicu. Naša kirurgija je radila cijelo vrijeme, operirani su bolesnici oboljeli od malignih bolesti, radili smo traumu, a unazad nekih mjesec i pol dana, kako je bilo neko malo zatišje s covid-19 počeli smo raditi i elektivne zahvate među kojima i operacije katarakte na očnom odjelu gdje je najveća lista čekanja”, ističe dr. Krunoslav Šporčić.
Međutim, situacija s covid-19 sada se ponovno pogoršava. Trenutačno u funkciji su dva covid-19 odjela, koji su sada na oko 70 posto popunjenosti, a broj pacijenata polako raste. S obzirom na iskustva iz prethodnih valova ove bolesti, u bolnici su u pripremi osposobiti i treći odjel, a ako to bude nužno ponovno će se prestati s elektivnim operativnim zahvatima.