Večeras se dubrovačkog dijalekta moglo čuti u gradu na Bosutu. Točnije, u Jurja Dalmatinca 22, u vinkovačkoj Matici hrvatskoj, Dubrovčani su došli predstaviti knjigu koja za njihovo područje ima veliki značaj.
Riječ je o knjizi Ive Oreškovića, doktora povijesnih znanosti i višeg arhivista u Državnom arhivu u Dubrovniku, snažnog naslova „Heroji bez puške“. Knjiga je to koja u prvi plan stavlja volontere Hrvatskog crvenog križa koji su nesebično pružali pomoć od rujna 1991. pa sve do studenoga 1992. godine na cijelom dubrovačkom području. Kako kaže autor, ovo nije monografija jer knjiga nije imala za cilj dokumentaristički ukazati na svaki događaj te statistički ukazati koliko je brašna ili pelena podijeljeno.„Ne želeći robovati tome, knjigu sam osmislio tako da je svako poglavlje priča jednog od tih ljudi. Uz odabrane dokumente i obavljenih razgovora i druženja s tim ljudima ili njihovim potomcima mislim da sam uspio prenijeti ono što sam naumio“, kazao je autor.
„Tko na tvrdoj stini svoju povist piše, tom ne može nitko prošlost da izbriše“, citirali su se večeras stihovi poznate pjesme. Upravo to i jeste svrha pisanja ove knjige koja je nastala u dolini Neretve na ponos Grada i svih heroja bez puške koji se nisu plašili metka ni četničkog divljaštva, a koji su više puta riskirali svoj život gledajući smrti u oči nego vojnici na prvoj crti, kazao je predsjednik Gradskog društva Crvenog križa Dubrovnik Živko Šimunović koji je izdavač ove knjige. Dodao je kako pri pripremi ove knjige dobio tek dvije stranice od autora nakon čega su mu potekle suze.
Ništa drugačije nisu reagirali ni Dubrovčani na prvom i dvosatnom predstavljanju ove knjige u prepunom dubrovačkom kazalištu Marina Držića i to na Svjetski dan Crvenog križa. Osim njih, mladež koja nije bila niti rođena u vrijeme okupacije Dubrovnika zainteresirana je za spoznaje o tim vremenima, pričama „malih“ ljudi velikoga srca. Tada su se i susreli s herojima o kojima piše ovaj autor.
„To je zabluda da mlade ne zanima Domovinski rat, ali treba naći načina kako im ga približiti, kako ih animirati da žele imati nove spoznaje. Najbolji način je uključenje u rad Crvenog križa. Slušajući moju priču s juga Hrvatske, mladi vide iste te ljude i ovdje. Ljude koji su se držali pravila da nema sutra, postoji samo danas. Danas treba potrebitom pomoći, sutra može biti kasno“, istaknuo je Orešković.
U glazbenom dijelu nastupila grupa „Lipa“ s domoljubnim pjesmama jer je upravo domoljublje i čovjekoljublje nit vodilja ovih 37 heroja, ali i svih onih na raznim dijelovima Hrvatske na čije priče čekamo.