Kulturni centar „Klasje” iz Privlake ove godine organizira 24. smotru „Ruvom kroz korizmu”. U ožujku će okupiti ljubitelje tradicijske baštine, a osmišljen je i program koji će biti održan 2.,3. i 10. ožujka.
Smotra se, pojašnjava predsjednica Kulturnog centra Jela Janjić, sastoji od tri dijela. Prvi dio bit će radionica i izložba od 17 do 21 sat rukotvorina prijateljskih udruga „Druge” Rokovci-Andrijaševci, „Tkanica” Gradište, Hrvatska žena iz Vinkovaca i Otoka, Škrinjica Vinkovci, Vinko Babić iz Gradišta, Šarene tikvice i Vrijedne ruke koje sudjeluju u svojim etno kreacijama. „Tu će pokazati svoje radove, a drugi će imati mogućnost naučiti nešto raditi i praviti motive. Predviđeno trajanje radionice jest 2 do 3 sata uz kulturni program. Isto tako, nadam se kako ćemo pogledati i predstavu „Gdje tuga spava” Kazališta Talija iz Županje”, kazala je predsjednica.
Uz radionicu navodi kako će biti i kulturni program, a htjeli su da bude onako kao što je to nekad bilo, uz veliko sijelo gdje su se pričale razne dogodovštine, nekad se nešto odglumilo i zapjevalo, bile to domoljubne, tužne ili ljubavne pjesme, jer, kako kaže, nisu to uvijek morale biti crkvene. Zatim će u nedjelju, 3. ožujka, u istom terminu biti održan seminar „Kultura odijevanja” kojega imaju unazad tri godine, a koji je vezan isključivo uz narodne nošnje. „Prikazat ćemo kad se što nosilo i kojom se prigodom nosila kakva nošnja, jer mi koji smo odrasli uz narodne nošnje i često ih oblačimo, vidimo jako velike nepravilnosti u odijevanju. Čak primjećujemo kako se i na Vinkovačkim jesenima dogodi da djevojka i snaša ima zlatnu skutu, vezenke i oplećak, što je nesastavljivo”, istaknula je dodavši kako upravo zbog toga i organiziraju seminar, ali i zbog mladih članova koji vole tradicijsku kulturu, a često puta ne znaju što uz čega ide i kad se što nosilo.
Prijašnje su dvije godine odradili temu Korizme i vrijeme Adventa, a ove godine će tema biti svatovski običaji i vrijeme kad se što nosilo u svatovima od prošnje djevojke, zaruka, svadbenih običaja, što su nosile reduše ili radosnice, kako se u kojemu selu zove, kako se oblačila mlada, što je nosila svekrva, što kuma, što punica, što su nosili rođeni gosti, a što oni malo dalje gosti, jer je bila jako velika razlika u odijevanju. Kultura odijevanja traje tri godine, a ideja predsjednice Klasja jest sve to sklopiti u jednu lijepu monografiju. Zapravo, to i jest cilj tih seminara.
Bit će tu i pripovjedači koji točno znaju što se u njihovom selu nosilo, a to su: Mario Kiš iz Bogdanovaca, Ivan Vrbas iz Otoka, ujedno i predsjednici KUD-ova, Ivan Kolig iz Gradišta, predstavnik Komletinaca Mateo Čelebić te sama predsjednica Kulturnog centra Klasje iz Privlake koja je dugo godina u folkloru, a njezina svekrva pomaže joj prenijeti što se kad nosilo, kao i bake koje su ju poprilično uputile u taj sadržaj.
Kruna ove manifestacije bit će 10. ožujka, kad će biti održan „Korizmeni koncert” u 19 sati u staroj crkvi svetoga Martina. Trenutno su za to prijavnice u tijeku pa će kasnije odlučiti koja će kulturno-umjetnička društva doći, kao i koje će pjevačke skupine nastupiti. Svakako, planirano je da to budu KUD-ovi iz njihove okolice. Vjerujemo kako će i ove godine čuvari tradicije uživati u manifestaciji, a mladi naučiti nešto novo o tradiciji i kulturnoj baštini koju njeguju.