Plastične vrećice za voće i povrće, koje se trenutno mogu uzimati besplatno u trgovinama, od nove godine će se naplaćivati. Struka pojašnjava kako će na ovaj način smanjiti nastanak otpada i preveliku količinu plastike te će se moći koristiti plastične vrećice za nošenje koje su deblje od 50 mikrometara i koje se mogu upotrebljavati više puta.
U budućnosti, navode, planiraju ukinuti prodaju bilo kakvih plastičnih vrećica. Kao što smo mogli vidjeti u trgovinama trenutno uz vrećice stoji upozorenje „Koristite vrećice štedljivo”, a sve kako bi potaknuli svijest o odgovornom korištenju.
Od 1. siječnja trgovci će morati osigurati vrećice koje se nalaze na mjestima za namjensko korištenje, poput odjela za voće i povrće s jasno istaknutim i vidljivim cijenama, a njih neće biti moguće prodavati na blagajnama.
To će se odnositi na sve trgovine, a iz vinkovačkog poduzeća Boso istaknuli su važnost ove inicijative. „Razlog leži u usklađivanju s propisima Europske unije koji imaju za cilj smanjenje upotrebe plastike, a time i smanjenje plastičnog otpada. Već smo implementirali oznake u našim trgovinama koje pozivaju kupce na štedljivo korištenje vrećica, što je ključno za smanjenje ekološkog otiska i doprinosu očuvanju okoliša”, istaknuli su dodavši kako će prema važećim propisima, od nove godine, uvesti naplatu za vrećice za voće i povrće.
„Cijena će biti simbolična, u rasponu od jednog do dva centa. Iako ne očekujemo značajnu promjenu u količini vrećica koje kupci koriste, učinak ove mjere će postati jasniji nakon što započne njezina primjena”, stoji u njihovom pojašnjenju.
U obilasku trgovina upitali smo naše sugrađane što misle o naplaćivanju vrećica i jesu li za to čuli. Mirko smatra kako vrećice uopće ne bi trebalo naplaćivati. „Kad od nove godine krene naplata vrećica, mislim da ću nositi nešto svoje, torbu u kojoj ću spremiti kupljeno, onda neću niti koristiti vrećice”, rekao je dodavši kako će biti malo nezgodno mjeriti voće na vagi, ako nije u vrećici, ali smatra ih potrebnim, iako su plastične.
Ružica, pak, smatra kako je pametnije koristiti papirnate vrećice. „Mislim da ću i dalje uzimati vrećice i kad se budu naplaćivale jer mi je to korisno”, kazala je.
Podsjetimo kako je još od 1. siječnja 2022. u Hrvatskoj zabranjeno stavljanje na tržište laganih plastičnih vrećica za nošenje. Riječ je o zabrani temeljem Zakona o gospodarenju otpadom, a odnosi se na kategoriju plastičnih vrećica za nošenje s debljinom stijenke do 50 mikrometara, s time da je i dalje dozvoljena upotreba vrlo laganih plastičnih vrećica za nošenje koje su tanje od 15 mikrometara i koje se koriste isključivo zbog higijenskih razloga ili služe kao primarna ambalaža za rasutu hranu kada to pomaže sprječavanju bacanja hrane. Ove zadnje su one koje će se početi naplaćivati od 1. siječnja 2025. godine.
S obzirom na to da se kupcu mora ostaviti mogućnost izbora, još nije sasvim jasno hoćemo li sa sobom moći ponijeti svoje vrećice, izvagati i zalijepiti cijenu do naplate na blagajni. U suprotnom umjesto svojevrsne ucjene odgovorni će morati pronaći alternativno rješenje za sve koji ne budu htjeli kupiti plastičnu vrećicu pa makar i po simboličnoj cijeni. Nedorečenost, za nadati se, bit će dorečena s danom stupanja na snagu nove uredbe.