Ministarstvo gospodarstva predlaže da radno vrijeme trgovina od iduće godine u Hrvatskoj bude od najranije šest do najkasnije 21 sat, a da nedjeljom i blagdanima “prodajni objekti budu pretežito zatvoreni”, prenosi DNEVNIK.hr.
„Koliko je meni poznato, ovakva ograničenja ne postoje vani, barem ne na Mediteranu, a posebno ne da bi se primjenjivala u vrijeme ljeta odnosno glavne turističke sezone”, rekao je Veljko Ostojić, direktor Hrvatske udruge turizma dodajući ukoliko postoji želja za ograničavanjem radnog vremena, da bi logičnije bilo posegnuti za ograničavanjem broja radnih sati, umjesto radnog vremena objekta. “Mnoge trgovine u sezoni zbog vrućine rade dvokratno jer nema smisla držati otvorena vrata u tri sata popodne kada su ulice zbog vrućine prazne pa nije jasno na temelju čega je ovakva vrsta zakonske odredbe predložena”, dodao je Ostojić.
Iz Hrvatske udruge poslodavaca također navode kako smatraju problematičnim zabranu rada trgovina nakon 21 sat. “Sigurno će ostaviti loš utjecaj na sve djelatnosti usko vezane uz turističku sezonu, kada znamo da u ljetnim mjesecima postoji tendencija i povećane potrošnje u kasnijim satima. Voljeli bismo da Vlada RH više promišlja o tome kako olakšati poslovanje poduzetnicima te kako fleksibilizirati radne odnose i popraviti poslovnu klimu, posebno u vremenu gospodarske krize, a manje o tome kako zabraniti ili ograničiti rad poduzetnicima”, ističu poslodavci iz Hrvatske udruge poslodavaca – Udruge trgovine koju vodi Martin Evačić.
Za rad trgovina nedjeljom, predviđa se da bi ubuduće njih 16 moglo biti radno u tijekom cijele godine. To pravilo neće vrijediti za kolodvore, zračne i trajektne luke, brodove, zrakoplove i trajekte za prijevoz osoba i vozila, benzinske postaje, bolnice, hotele, prostore kulturnih i vjerskih ustanova, prostore koji su proglašeni zaštićenim područjem prirode u skladu s posebnim propisima, otkup primarnih poljoprivrednih proizvoda, prodaju vlastitih proizvoda na tržnicama na veliko i malo kao te prigodnu prodaja.
Iz HUP-a, u kojoj su donedavno postojali različiti stavovi oko rada nedjeljom, sada poručuju kako ne podržavaju zabrane rada u bilo kojem smislu jer smatraju da bi i inače, a posebno u koronakrizi, svaka zabrana donijela štetu svim djelatnostima te negativno utjecala na gospodarski oporavak, rast i razvoj.