Od listopada ove godine odnosno od akademske godine 2021./2022. Vinkovci, nakon studija drvne tehnologije, dobivaju i studij računarstva. Ide to na ruku svim mladim Vinkovčanima, kao i onima koji gravitiraju prema Vinkovcima, a razmišljaju o upisu jednog od ova dva studija, kao i vinkovačkom i vukovarsko-srijemskom gospodarstvu, koje za ovim kadrovima ima potrebe.
U velikoj županijskoj vijećnici u Vinkovcima danas je potpisan Sporazum o suradnji za pokretanje dislociranog preddiplomskog redovitog stručnog studija računarstva u Vinkovcima. Sporazumom usuglašena su prava i obveze između Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek, koji će brinuti o izvođenju nastave, upravnim, računovodstvenim i administrativnim poslovima, Vukovarsko-srijemske županije i Grada Vinkovaca, koji će dati financijsku potporu i županijske tvrtke Centar kompetencija d.o.o. za istraživanje i razvoj, koja će pružati logističku podršku.
Stručni studij bit će organiziran u prostoru Tehničke škole Ruđera Boškovića
Važan je to iskorak, moglo se čuti, za Vinkovce i za Vukovarsko-srijemsku županiju, a izobrazba studenata trebala bi krenuti u sljedećoj akademskoj godine, 2021./2022. Stručni studij trajat će 6 semestara, a studenti će završetkom steći 180 ECTS bodova i zvanje stručni/a prvostupnik/prvostupnica inženjer/inženjerka računarstva.
„Ovaj Sporazum je jedan od koraka kako bismo došli do toga da u desetom mjesecu i upišemo studente koji će u Vinkovcima studirati računarstvo. Prema Sporazumu, FERIT se obvezuje upisati minimalno 25 do najviše 40 studenata u prvoj godini, a nastava će se održavati u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića, koja ima potrebnu i infrastrukturu s tim da će biti potrebna i neka dodatna ulaganja. Kod otvaranja ovoga studija rukovodili smo se potrebama tržišta rada i Sporazumu su prethodila pisma namjere mnogih naših tvrtki, kojima ovom prilikom i zahvaljujem, a koje su izrazile potrebu upravo za ovim profilom kadra”, istaknuo je Ivan Ambroš direktor Centra kompetencija.
IT priča u Vinkovcima više nije budućnost, ona je sadašnjost
Cilj nam je da studenti upravo u Vinkovcima imaju dostupnost onih visokih škola i fakulteta koje oni danas traže, koji su u stvari traženi na tržištu rada, istaknuo je gradonačelnik Ivan Bosančić izrazivši zadovoljstvo otvaranjem još jednog studija u Vinkovcima.
“Poslije šumarstva sada dolazimo do računarstva, a možemo očekivati još neke smjerove, koje ćemo ovdje pokušati organizirati i to će se i mijenjati, nekoliko generacija jedan studij, pa onda drugi jer ne smijemo raditi ni inflaciju određenih kadrova. Ovo su izvrsni projekti jer s relativno malim financijskim sredstvima omogućujemo našim studentima da studiraju u svom gradu i dobijemo kadrove koji nam trebaju na tržištu rada”, istaknuo je gradonačelnik Bosančić.
Želja je, kazao je, dati dodatni zamah IT priči u Vinkovcima. „Uvijek smo prije govorili da je IT naša budućnost, ali nije, ona je sadašnjost i mi se već danas možemo pohvaliti s dvadesetak tvrtki koje se ozbiljno bave tim poslom, koje su prepoznate i van Hrvatske, koje su plod mukotrpnog rada individualaca, koje su iznikle iz početne ideje koju je netko od njih imao, a danas zapošljavaju ljude”, istaknuo je Bosančić.
Važan kamen u slaganju mozaika Vinkovaca i Vukovarsko-srijemske županije
Dislociranjem studija drvne tehnologije učinjen je velik korak, a ovo je još jedan jer danas bez informatike i elektrotehnike ne možemo nastaviti dalje, kazao je župan Božo Galić istaknuvši: „U današnje vrijeme tehnologije i digitalizacije ovo je veliki korak, ne kamenčić, nego kamen u slaganju našega mozaika”.
Prof.dr.sc. Drago Žagar, dekan Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek naglasio je kako potpisani sporazum predstavlja temelj na kojemu se mogu graditi budući koraci. “Ovim izražavamo namjeru da zajednički napravimo studijski program koji će omogućiti obrazovanje stručnjaka u području računarstva koje je danas nasušno potrebno. Vjerujem da ćemo obrazovati kvalitetne stručnjake, vjerujem da će interes biti dobar i da ćemo u nekom razumnom razdoblju moći pokrenuti ovaj studij”, istaknuo je prof.dr.sc. Drago Žagar.