Hrvatska elektroprivreda smanjila je veleprodajnu cijenu plina za 8,1 posto za razdoblje od 1. travnja do 31. ožujka 2021. godine.
Prema tome, plin bi za kućanstva trebao pojeftiniti, a procjena je da će cijena biti manja za oko jedan do pet posto. Kako će se manja cijena plina odraziti na račune potrošača za RTL Danas objasnio je ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić, koji je naglasio da je to prije svega poruka opskrbljivačima, kojima će plin od HEP-a doći po osam posto nižoj cijeni, da to isto mogu prenijeti prema svojim korisnicima. “Ovo je prije svega odraz tržišnih okolnosti i nadamo se da će opskrbljivači, na koje ne možemo utjecati, preliti pojeftinjenje i na krajne korisnike, da građanima omogućimo nekoliko desetaka kuna manje račune za plin”, poručio je Ćorić za RTL Danas.
Dakle, sve je na kraju na opskrbljivačima, a Ćorić se nada da će ih konkurencija natjerati da smanje cijene. Ministar je najavio i da ovo neće biti jedino pojeftinjenje te da će ih biti još, pa bi ova godina, po njegovim riječima, mogla biti godina pojeftinjenja.
“U ovom trenutku ovo je jedino pojeftinjenje, no svakako, temeljem trenutnih trendova možemo reći da u 2020. ne bi trebalo doći do nekih poskupljenja, čak bi moglo doći i do određenog rasterećenja”, zaključio je Ćorić. Sukladno svim ovim najavama, do pojeftinjenja plina trebalo bi doći i na našem području, koje ovim energentom opskrbljuje Plinara istočne Slavonije.
“Od 1. listopada plin je jeftiniji za poduzetništvo, a od 1. travnja pojeftinjenje mogu očekivati i kućanstva. Mi još uvijek nismo dobili službenu obavijest o sniženju veleprodajne cijene plina, pa ne možemo točno ni govoriti o tome koliko će konkretno cijena plina biti niža za kućanstva. Kada budemo raspolagali s konačnim podacima onda ćemo sve izračunati i svakako obavijestiti javnost”, ističe Marija Ratkić, direktorica PIS-a.
Napominje da nova pojeftinjenja plina, nakon onih u listopadu, mogu očekivati i u poduzetništvu.