Oscar 2020. – Joker nominiran u 11 kategorija

0
259

Glamurozna dodjela ovih prestižnih zlatnih kipića svake godine označava vrhunac sezone filmskih nagrada i holivudskih ceremonija te ju svake godine sve željnije iščekujemo. Dodjelu Oscara će emitirati ABC, a kao i prošle godine, ni ove neće biti domaćina. Naime, prošlogodišnja ceremonija pokazala se vrlo uspješnom u takvom formatu, prije svega zbog kraćeg trajanja, što se itekako svidjelo gledateljima.

Ove godine dodjela Oscara održava se nikad ranije – 9. veljače, a dok čekamo najglamourozniju holivudsku noć u godini donosimo vam nominacije za Oscara 2020. godine.

Film ”Joker” ima 11 nominacija uključujući onu za najbolji film, najboljeg glumca i najboljeg redatelja, a među onima koji su osvojili njih više su i filmovi ”Once Upon a Time in Hollywood”, ”1917″ i ”Parasite”.

Uz njih su za najbolji film nominirani i “Ford vs Ferrari (aka Le Mans 66)”, “Jojo Rabbit”, “Little Women”, “Irishman” i “Marriage Story”.

Joaquin Phoenix se dakle zahvaljujući ulozi Jokera našao na listi nominiranih muških glumaca za najbolju mušku ulogu u istoimenom filmu i tako se pridružio Adamu Driveru za najbolju ulogu u filmu “Marriage Story”, Leonardu DiCapriju u filmu “Once Upon A Time In Hollywood”, Antoniju Banderasu za ulogu u filmu “Pain” i Jonathanu Pryceu za ulogu u filmu “Two Popes”.

Oscar za najbolju žensku ulogu otići će ili u ruke Saoirse Ronan za film “Little Women”, Charlize Theron za ulogu u filmu “Bombshell”, Renee Zellweger za “Judy” ili pak Scarlett Johansson koja je uz najbolju žensku ulogu u filmu ” Marriage Story” nominirana i za najbolju žensku sporednu ulogu u filmu “Jojo Rabbit”.

U nastavku pogledajte cijeli pregled:

Najbolji film
– “Ford vs Ferrari”
– “The Irishman”
– “Jojo Rabbit”
– “Joker”
– “Little Women”
– “Marriage Story”
– “1917”
– “Once Upon a Time…in Hollywood”
– “Parasite”

Najbolja glavna glumica
– Cynthia Erivo – “Harriet”
– Scarlett Johansson – “Marriage Story”
– Saoirse Ronan – “Little Women”
– Charlize Theron – “Bombshell”
– Renee Zellweger – “Judy”

Najbolji glavni glumac
– Antonio Banderas – “Pain and Glory”
– Leonardo DiCaprio – “Once Upon a time…in Hollywood”
– Adam Driver – “Marriage Story”
– Joaquin Phoenix – “Joker”
– Jonathan Pryce – “The Two Popes

Najbolji redatelj
– “The Irishman” – Martin Scorsese
– “Joker” – Todd Phillips
– “1917” – Sam Mendes
– “Once Upon a Time… in Hollywood” – Quentin Tarantino
– “Parasite” – Bong Joon Ho

Najbolji sporedni glumac
– Tom Hanks – “A Beaufitul Day Day in the Neighborhood”
– Anthony Hopkins – “The Two Popes”
– Al Pacino – “The Irishman”
– Joe Pesci – “The Irishman”
– Brad Pitt – “Once upon a time… in Hollywood

Najbolja sporedna glumica
– Kathy Bates – “Richard Jewell”
– Laura Dern – “Marriage Story”
– Scarlett Johansson – “Jojo Rabbit”
– Florence Pugh – “Little Women”
– Margot Robbbie – “Bombshell”

Najbolja kostimografija
– “The Irishman” – Sandy Powell i Christopher Peterson
– “Jojo Rabbit” – Mayes C. Rubeo
– “Joker” – Mark Bridges
– “Little Women” – Jacqueline Durran
– “Once upon a time… in Hollywood” – Arianne Phillips

Najbolje miksanje zvuka
– “Ad Astra” – Gary Rydstorm, Tom Johnson i Mark Ulano
– “Ford v Ferrari” – Paul Massey, David Giammarco i Steven A. Morrow
– “Joker” – Tom Ozanich, Dean Zupancic i Tod Maitland
– “1917” – Mark Taylor i Stuart Wilson
– “Once upon a time… in Hollywood” – JMichael Minkler, Christian P. Minkler i Mark Ulano

Najbolja montaža zvuka
– “Ford v Ferrari” – Donald Sylvester
– “Joker” – Alan Robert Murray
– “1917” – Oliver Tarney i Rachael Tate
– “Once upon a time… in Hollywood” – Wylie Stateman
– “Star Wars: The Rise of Skywalker” – Matthew Wood i David Acord

Najbolja originalna glazba
– “Joker” – Hildur Guđnadottir
– “Little Women” – Alexandre Desplat
– “Marriage Story” – Randy Newman
– “1917” – Thomas Newman
– “Star Wars: The Rise od Skywalker” – John Williams

Najbolji animirani kratki film
– “Dcera (Daughter)” – Daria Kashcheeva
– “Hair Love” – Matthew C. Cherry i Karen Rupert Toliver
– “Kitbull” – Rosana Sullivan i Kathryn Hendrickson
– “Memorable” – Bruno Collet i Jean-Francois Le Corre
– “Sister” – Siqi Song

Najbolji live akcijski kratki film
– “Brotherhood” – Meryam Joobeur i Maria Garcia Turegon
– “Nefta Football Club” – Yves Piat i Damien Megherbi
– “The Neighbours’ Window” – Marshall Curry
– “Saria” – Bryan Buckley i Matt Lefebre
– “A Sister” – Delphine Girard

Najbolji dokumentarni film
– “American Factory” – Steven Bognar, Julia Reichert i Jeff Reichert
– “The Cave” – Feras Fayyad, Kirstine Barfod i Sigrid Dyekjaer
– “The Edge of Democrary” – Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris i Tiago Pavan
– “For Sama” – Waad Al-Kateab i Edward Watts
– “Honeyland” – Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska i Atanas Georgiev

Najbolji kratki dokumentarni film
– “In the Absence” – Yi Seung-Jun i Gary Byung-Seok Kam
– “Learning to skateboard in a warzone (If you’re a girl) – Carol Dysinger i Elena Andriecheva
– “Life overtakes me” – John Haptas i Kristine Samuelson
– “St. Louis superman” – Smirti Mundhra i Sami Khan
– “Walk run cha-cha” – Laura Mix i colette Sandstedt

Najbolji strani film
– “Corpus Christi” – Poljska
– “Honeyland” – Sjeverna Makedonija
– “Les Miserables” – Francuska
– “Pain and Glory” – Španjolska
– “Parasite” – Južna Koreja

Najbolja scenografija
– “The Irishman” – Production design: Bob Shaw; Set decoration: Regina Graves
– “Jojo Rabbit” – Production design: Ra Vincent; Set decoration: Nora Sopkova
– “1917” – Production design: Dennis Gassner; Set decoration: Lee Sandales
– “Once upon a time… in Hollywood” – Production design: Barbara Ling; Set decoration: Nancy Haigh
– “Parasite” – Production design: Lee Ha Jun, set decoration: Cho Won Woo

Najbolja montaža
– “Ford v Ferrari” – Michael McCusker i Andrew Buckland
– “The Irishman” – Thelma Schoonmaker
– “Jojo Rabbit” – Tom Eagles
– “Joker” – Jeff Groth
– “Parasite” – Yang Jinmo

Najbolji vizualni efekti
– “Avengers: Endgame” – Dan DeLeeuw, Russel Earl, Matt Aitken i Dan Sudick
– “The Irishman” – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepuvelda, Fauser i Staphanie Grabli
– “The Lion King” – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones i Elliot Newman
– “1917” – Guillaume Rocherson, Greg Butler i Dominic Tuohy
– “Star Wars: The Rise of Skywalker” – Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach i Dominic Tuohy

Najbolji animirani film
– “How To Train Your Dragon: The Hidden World” – Dean DeBlois, Bradford Lewis i Bonnie Arnold
– “I Lost My Body” – Jeremy Clapin i Marc Du Pontavice
– “Klaus” – Sergio Pablois, Jino Gotoh i Marisa Roman
– “Missing Link” – Chris Butler, Arianne Suther i Travis Knight
– “Toy Story 4” – Josh Cooley, Mark Nielsen i Jonas Rivers

Najbolja šminka i frizura
– “Bombshell” – kazu Hiro, Anne Morgan i Vivian Baker
– “Joker” – Nicki Ledermann i Kay Georgiou
– “Judy” – Jeremy Woodhead
– “Maleficent: Mistress of evil” – Paul Gooch, Arjen Tuiten i David White
– “1917” – Naomi Donne, tristan Versluis i Rebecca Cole

Najbolji adaptirani scenarij
– “The Irishman” – Steven Zaillian
– “Jojo Rabbit” – Taika Waititi
– “Joker” – Todd Phillips i Scott Silver
– “Little Women” – Greta Gerwig
– “The Two Popes” – Anthony McCarten

Najbolja pjesma
– “I Can’t Let You Throw Yourself Away” – Film: “Toy Story 4”; Glazba i stihovi: Randy Newman
– “(I’m Gonna) Love Me Again” – Film: “Rocketman”; Glazba: Elton John / stihovi: Bernie Taupin
– “I’m Standing With You” – Film: “Breakthrough”; Glazba i stihovi: Diane Warren
– “Into the Unknown” – Film: Frozen II; Glazba i stihovi: Kristen Andersson-Lopez i Robert Lopez
– “Stand Up” – Film: “Harriet”; Glazba i stihovi: Joshuah Bryan Campbell i Cynthia Erivo

Najbolja fotografija
– “The Irishman” – Rodrigo Prieto
– “Joker” – Lawrence Sher
– “The Lighthouse” – Jarin Blackshake
– “1917” – Roger Deakins
– “Once Upon a time…in Hollywood” – Robert Richardsson