Doba blagdana gotovo je iza nas. Čist dom i bogata trpeza neke su od istaknutih stavki koju se trudimo zadovoljiti iznova svake godine, a nije rijedak slučaj da znamo pretjerati s količinama hrane. Većina hladnjaka je puna, a neke namirnice dočekaju kraj blagdana bez potpune konzumacije. Što s time? Poražavajuće su činjenice kako se u Hrvatskoj godišnje baci 71 kilogram hrane po stanovniku, saznajemo na portalu hranasenebaca.hr. Dolazimo do ukupne mase od 280 tisuća tona hrane koje bacimo kao narod.
Jeste li znali kako nešto od toga otpada možete iskoristiti? Brigu za svoj dom i svega oko njega, voćnjak ili pak povrtnjak možete održavati uz nešto što se zove bio enzim. Već sami naziv govori kako se radi o visokoj ekološkoj svijesti, bez upotrebe štetnih i agresivnih kemijskih pripravaka. Više o tome učili su učenici Srednje strukovne škole Vinkovci u sklopu Europskog tjedna smanjenja otpada koji je održan u studenom prošle godine, a ovih dana bi nam mogao biti od koristi. Radionicom stvaranja bio enzima imali su za cilj podizanje svijesti učenika kako bacanje hrane nije u modi i da se sve može iskoristiti ponovno na pravi način. Radionicu je provela nastavnica Ankica Živić koja je naučila svoje učenike što je bio enzim i kako ga napraviti.
Zamolili smo nastavnicu Živić da nam pojasni o čemu je riječ. „Bio enzim je, najkraće rečeno, organska otopina koja nastaje fermentacijom voća, povrća, šećera i vode. Tu čudotvornu otopinu svatko može proizvesti na brz i jednostavan način. Dakle, ako imate svježih ostataka voća, primjerice kore naranči, jabuka ili banana, ali i ostatke povrća poput krastavaca, mrkve, salate možete ih iskoristiti u pripravljanju bio enzima“, pojašnjava Živić. Navodi i kako je bio enzim dobiven iz ovakve vrste otpada potpuno prirodno pa tako i zdravo rješenje pogotovo za alergičare na kemijska sredstva koja su česta u našim domovima. Dakle, dolazimo do zaključka da osim o sigurnosti svojih ukućana, štedimo i novac.
Srednjoškolci su na radionici pratili jednostavan postupak izrade. Bilo im je potrebno 300 grama smeđeg šećera, gotovo kilogram spomenutog usitnjenog otpada te tri litre čiste vode. Napominju da je za izmjenu količine potrebno držati se omjera 1:3:10. Sve su ubacili u posudu koju su zatvorili i odložili na tamno i hladno mjesto. Sada vrijeme čini svoje pa su tako potrebna čak tri mjeseca kako bi otopina bila spremna za uporabu nakon što ju razrijedite vodom. Važno je napomenuti da prvih mjesec dana svaki dan pustite malo zraka u posudu kako bi se oslobodio plin nastao fermentacijom. Vrijeme korištenja je neograničeno ako je bio enzim pravilno pripremljen. Ako s vremenom osjetite miris trulih jaja, ništa još nije izgubljeno. Vjerojatno ste pogriješili pri nečemu u pripremi, ali dovoljno je dodati još jedan dio smeđeg šećera. Dakle, otpadni enzim ne može se pokvariti.
Iako na prvu ne zvuči da može zamijeniti agresivna sredstva za održavanje prostora, recenzije korisnika govore drugačije. Ovakav pripravak bio enzima čisti i dezinficira sve površine u kućanstvu, ali i djelotvorno uklanja kamenac. Također, rješava tvrdokorne mrlje i masnoće, uništava plijesan, a otklanja i pesticide s voća i povrća te obogaćuje tlo i dodatno pridonosi zdravlju biljke. Pročišćava zrak i otklanja neugodne mirise u kućanstvu. Osim toga, kućnim ljubimcima možete njegovati kožu i dlaku, a kukce poput žohara, mravi i komaraca može otjerati. Najvažnije od svega, štiti okoliš. Ako ovakav pripravak ulijete u odvod, time čuvate tlo, okoliš, podzemne vode, potok, rijeku, u konačnici i čitav planet, ističe nastavnica Živić. Velike su prednosti primjene bio enzima, a uz malo vremena, nadziranja pripravka tijekom tri mjeseca i otpada koji imamo napretek moguće ga je stvoriti kvalitetno ekološko sredstvo.