Dom za starije i nemoćne osobe Vinkovci predan je pružanju vrhunske skrbi i podrške svojim korisnicima, što su nam potvrdili Ivica Liščević, Eva Rudež, Eva Kresić i Dragutin Buzov.
Kroz kombinaciju medicinske skrbi, psihološke podrške, dnevnih aktivnosti i sigurnog okruženja nastoje im osigurati dostojanstven i ispunjen život. Jedna od ključnih komponenti života u Domu je društveni život. Kako su nam otkrili sugovornici, igraju balote, pikado, šah, bingo, poznatu igru „Čovječe, ne ljuti se“, kuglaju, boćaju, a u goste im često dolaze KUD-ovi. Jednom tjedno osoblje ih vodi do tržnice i grada, a mogu otići i sami, uz prijave i odjave prema dogovoru.
Imaju aktivnosti i u vinkovačkoj knjižnici, a svakog jutra vježbaju u čemu im pomažu terapeuti. S posebnim veseljem željno iščekuju roštiljadu kad se zajednički druže, pjevaju i osjećaju kao dio jedne velike obitelji. „Tad nitko nema tlak niti šećer, svi smo zdravi“, našalili su se. U Domu im obvezno obilježavaju rođendane, što im je na veliku radost, a složno ističu kako su hranom zadovoljni, posebice nedjeljom kad dobiju i dodatnu slasticu.
„Mislim da ni jednom domu u Vukovarsko-srijemskoj županiji nema što ima ovaj Dom”, istaknula je Eva Kresić koja posebice uživa u plesu i pjesmi. „Ja sam prava Slavonka, volim tamburaše i zabave”, istaknula je kroz osmijeh. „Ako se treba keriti, prva sam. Ako nešto treba i polupat’, a onda drugi dan bolujem”, kazala je. „Bila sam baš bolesna. Imala sam zapetljaj crijeva, upalu slijepog crijeva i žuć, prije godinu dana sam to operirala i sve sam ovdje uspjela prebroditi uz njegu sestara i njegovateljica”, pojasnila je dodavši kako sad žive kao gospoda. „Nikad nisam živjela kao što ovdje sada živim”, njezine su riječi.
Eva Rudež u Domu je dva mjeseca, a kako je ispričala, duže je planirala dolazak. “Došla sam prije 3 ili 4 godine ovdje u Dom s udrugom braniteljica. Tad smo im donijeli donacije za Božić, a zapazila sam svoju kolegicu koja me odvela u sobu da pogledam kako izgleda, a mogu reći kako mi se jako svidjela“, prisjetila se. „Kad sam vidjela da više ne mogu sama, odlučila sam doći ovdje. Mogu reći kako sam sa svime zadovoljna, ovo je kao hotel s pet zvjezdica. Ne moram ići u kupovinu, kuhati niti moram peglati što mi puno znači”, prepričava.
Dragutin Buzov ovdje je od desetog mjeseca prošle godine, a kako je sam rekao, da je znao kako je, došao bi i ranije. „Razbolio sam se, imam dva karcinoma, ali sad je nešto bolje stanje. Iskreno kažem, ništa mi ne fali”, prokomentirao je dodavši kako uvijek ima onih koji s nečim nisu zadovoljni. „Meni je najvažnije da imamo pripremljene obroke, sve je čisto i uredno, a nikad nisam doživio da je netko povisio glas na mene”, ističe te dodaje kako čovjek mora biti fleksibilan jer ima raznih ljudi.
S time se složio i Ivica Liščević koji kaže kako je teško udovoljiti željama toliko ljudi u domu. Morao je doći zbog bolesti, no, brzo se prilagodio na ovakav život. „Mislio sam kako će to ići nešto teže, ali dobro je. Tu mi je i mlađi brat. Bili smo skupa u sobi, ali sad sam u jednokrevetnoj. Imamo pažnju od sestara i uvijek se svima možeš bez problema obratiti. Kako je Drago rekao, sve štima od spremačica pa do gore”, ističe dodavši kako se u svom trogodišnjem boravku u domu nije posvađao ni sa kim, niti se zamjerio bilo kome.
Kroz razgovor, puno smijeha i šale može se vidjeti kako istinski uživaju u domu. Kad im je potrebno druženje, uvijek imaju s kime popričati i sudjelovati u raznim aktivnostima, a onda opet, svatko se može povući i osamiti kad im je previše priče. „Svi smo ovdje radi bolesti, ali i da ne bi pali nikome drugom na teret. Pogotovo u današnje vrijeme kad su poslovi takvi da se radi po cijele dane, od jutra do mraka. Ja sam ne mogu, meni ako nešto ispadne, moram čekati i zvati nekoga da me digne i da mi pomogne. Zato sam tu gdje imamo sve. Bitna je ta briga”, istaknuo je Ivica.
Iako prilagodba na ovaj način života može biti izazovna jer se pojavljuje nostalgija za starim domom, podrška osoblja, kao i mogućnosti za uključenje u zajednicu, mogu pomoći u prevladavanju ovih izazova, a sigurno je i kako im znači kvalitetna skrb i podrška koji su ključni za njihovu dobrobit.