Pri vinkovačkom Domu zdravlja radi 17 patronažnih sestara čiji je rad koncipiran u dva dijela. Jedan dio odnosi se na kućne posjete u gradu i okolnim selima, a to podrazumijeva obilazak starijih kroničnih bolesnika kojima se mjere tlak i šećer, posjetu rodiljama, trudnicama, novorođenčadi i dojenčadi do godine dana života. Nakon odrađenog prvog dijela na red dolazi drugi dio gdje je naglasak na prevenciju. Drugim riječima, to su edukacije u vrtićima te osnovnim i srednjim školama.
Prema riječima patronažne sestre Martine Lončarević najviše radionica provodi se u vrtićima jer je s malom djecom najlakše komunicira kroz radionice. Odlična je suradnja, koja traje već dugi niz godina, sa školama i vrtićima na području Vinkovaca i okolnih sela pa nije problem organizirati radionice i edukativna predavanja. Brojne su teme kojima su ispunjene radionice od oralne higijene gdje se pomoću interaktivnih ploča, umjetnog zubala i četkica djeci pokazuje kako pravilno napraviti oralnu higijenu do osnovne higijene ruku. Posebnu zanimljivost donosi radionica sa šljokicama kada patronažne sestre daju djeci šljokice u ruke pa oni diraju predmete po sobi i međusobno se rukuju.
„Na taj način im pokažemo kako se bakterije šire i onda djeca zapravo shvate zašto je važno prati ruke. Ono što valja naglasiti, a što je dosta korisno je to kada predškolarci imaju prvi veliki pregled. Tada se cijepe, vadi im se krv, po novome iz vene, i za njih to sve obično biva dosta stresno. Kako bi smanjili stres, zajedno prođemo jednu veliku radionicu igrokaza. Djeca imaju svoje plišance ili nešto drugo i onda prođemo cijeli pregled od dolaska kod doktora, cijepljenja i vađenje krvi”, pojasnila je Martina Lončarević.
U vrtićima i školi puno se priča o prehrani kroz interaktivne piramide prehrane i slagalice, a nakon odslušanog predavanja slažu se zdravi tanjuri. U sedmim i osmim razredima često se mjeri šećer, a patronaža održi i predavanje o dijabetesu, jednom od glavnih problema među djecom.
„Sve je više djece koja imaju povišen šećer u krvi i ta nam se tema pokazala kao jedna od važnijih jer uvijek bude barem jedan novootkriveni šećer. Kad je riječ o dijabetesu, u srednjim školama dosta razgovaramo i s nastavnicima kako bi znali pružiti prvu pomoć kad dođe dijete s problemom dijabetesa. U srednjim, ali i osnovnim školama shvatili smo kako bi trebali provoditi predavanja o lošem utjecaju energetskih pića”, dodala je patronažna sestra na goruću temu energetskih pića, a svjedoci smo kako sve više djece pije energetska pića koja su puna šećera.
Na rasporedu se nađu i nezdravstvene teme pa se tako govori o samopoštovanju i samopouzdanju kroz razne radionice. Osim edukativnih predavanja i korisnih radionica djeci i mladima patronažne sestre provode i preventivna mjerenja po mjesnim odborima, drže trudničke tečajeve za parove, a tu je i savjetovalište za dojenje.
Prevencija izuzetno važna
Cilj svih radionica i predavanja je preventiva od koje sve kreće jer štogod se radi i priča s djecom odnosi se na zdravlje, a kad je ono u pitanju, ističe Lonačević, važno je voditi računa o dugoročnom zdravlju.
„Uvijek se svi drže onoga što je trenutno, a nitko ne razmišlja što će to nešto donijeti u budućnosti. Cilj nam je prevencija svih bolesti u sadašnjosti kako se to ne bi odrazilo kasnije. Najviše ta prehrana utječe na cjelokupno zdravlje, a toga nisu svjesni ni roditelji, a kamoli djeca. Koliko bi se, naprimjer, dijabetesa spriječilo samo da se prehrana prilagodi. Radimo i sa starijim kroničnim bolesnicima i vidimo što se kasnije sve događa”, naglasila je glavnu zadaću njihovog rada s djecom i mladima patronažna sestra Martina Lončarević.