I ove godine policija provodi operativnu akciju “Mir i dobro”. Akcija koja je počela 13. prosinca i traje do 8. siječnja provodi se 26. godinu za redom, a pored ostalog cilj joj je smanjenje broja ozljeda uslijed nestručnog, neopreznog i nezakonitog rukovanja pirotehničkim sredstvima u predblagdansko i blagdansko vrijeme. Unatoč upozorenjima policije te nizu preventivnih i represivnih aktivnosti, tijekom prošlogodišnje operativne akcije Mir i dobro od posljedica korištenja pirotehničkih i drugih eksplozivnih sredstava ukupno su ozlijeđene 23 osobe, 7 ih je zadobilo teške tjelesne ozljede, dok je 16 osoba lakše ozlijeđeno.
Najmlađa osoba koja je uslijed eksplozije pirotehničkog sredstva u ruci zadobila tjelesne ozljede imala je samo 4 godine. Uslijed nezakonite uporabe vatrenog oružja došlo je do oštećenja na 4 kuće, 3 automobila i 21 drugog objekta. Tijekom prošlogodišnje akcije oduzet je 41 komad oružja, 2.121 komada streljiva raznog kalibra, 7 komada eksplozivnih sredstava te 394 komada raznih pirotehničkih sredstava.
Međutim, važno je istaknuti da je broj ozljeđivanja tijekom operacije Mir i dobro u sezoni 2018./2019. smanjen za skoro 40% u odnosu na prethodnu 2017./2018. godinu. “Pirotehnička sredstva nisu igračke već eksplozivna sredstva i posebno apeliramo na roditelje da ne kupuju pirotehnička sredstva djeci i ne daju im da ih koriste sami i bez nadzora jer ne postoji “dječja pirotehnika”. Posebno treba voditi računa se pirotehnika ne koristi u blizini škola, bolnica i sličnih ustanova, kao i u blizini životinja”, ističu u policiji.
Podsjetimo, Zakonom o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja određena je novčana kazna od 1.000 do 3.000 kuna za roditelje i skrbnike djece koja upotrijebe pirotehnička sredstva. Pirotehnička sredstva 1. kategorije smiju koristiti djeca starija od 14 godina dok pirotehnička sredstva 2. i 3. kategorije, koja u sebi imaju veću količinu eksplozivnih tvari, smiju koristiti osobe starije od 18 godina.
Nadalje, pravne osobe i obrtnici koji prodaju pirotehniku djeci mlađoj od 14 godina mogu biti novčanom kažnjeni s kaznom od 10.000 do 30.000 kuna. Osim opasnosti od pirotehničkih sredstava koja mogu biti prilično opasna, naročito za djecu, iz policije upozoravaju i na ostale opasnosti koje prijete u ovo vrijeme ponekad i pretjeranog blještavila.
“Svijeće držite podalje od božićnog drvca, zavjesa ili papirnatih dekoracija te ih ne ostavljajte da gore bez nadzora. Naime, prirodno božićno drvce predstavlja posebnu opasnost jer mu treba samo 30 sekundi da izgori, stoga ne postavljajte božićno drvce blizu kamina ili ostalih izvora topline, lampice uvijek isključite prije spavanja ili kada nema nikoga doma. Također, nemojte preopterećivati utičnice, provjerite ispravnost kablova prije korištenja božićnih lampica i rasvjeta, ne stavljajte na bor neispravne lampice, te provjerite jesu li lampice i kablovi označeni za vanjsku upotrebu”, poručuju iz policije.