Vinkovačko poduzeće „Nevkoš” jedan je od osam davatelja javne usluge odvoza miješanog komunalnog otpada koji su temeljem ugovora otpad odvozili na odlagalište Petrovačka dola u Vukovaru. Svi oni sada su se našli u problemu jer je ugovor koji su redovito potpisivali na godinu dana, jednostrano prekinut od strane vukovarskog Komunalca te prestaje važiti s 1.5.2023.
„Razlog je to što im nije odobreno proširenje koje su zatražili jer je njihova deponija zapunjena, a čestica na kojoj je planirano proširenje u vlasništvu je države. Oni su odlučili raskinuti ugovor sa svim davateljima javne usluge, a riječ je o odvozu otpada iz gotovo dvadeset jedinica lokalne samouprave i možemo reći kako je sada osamdeset posto županije u problemu”, ističe Ivan Bertić, direktor Nevkoša.
Što će biti nakon 1.5.2023., još uvijek se ne zna. Iz Nevkoša obratili su se u najbliža odlagališta, Županju i Đakovo, međutim, ni jedno nema potreban kapacitet.
„U ovom trenutku još uvijek ne znamo što će biti nakon 1. 5. Naime, miješani komunalni otpad je pod ingerencijom države i Ministarstvo zaštite okoliša i energetike je ono koje nama treba reći gdje ćemo mi odvoziti otpad, ali još nemamo nikakve informacije”, ističe Bertić.
Inače, kako je nedavno, na jednoj od sjednica vukovarskog Gradskog vijeća istaknuo gradonačelnik Ivan Penava, Grad Vukovar je još početkom 2020. godine od Republike Hrvatske zatražio česticu za proširivanje kapaciteta odlagališta. Odgovora, unatoč požurnicama, još nema, a u planirano proširenje ne može se ići sve dok se od države ne dobije zemljište ili pravo građenja.

Potez je, dakle, na državi, a situacija je vrlo ozbiljna i građani bi se mogli suočiti i s poskupljenjem cijene odvoza miješanog komunalnog otpada ako bi se morao odvoziti na udaljenija odlagališta. Zato ostaje za nadati se kako će doći do dogovora Ministarstva graditeljstva i Grada Vukovara i proširenja kapaciteta Petrovačke dole.
Takvom se rješenju, kako je kazao novinarima uoči prošlotjedne sjednice Gradskog vijeća, nada i gradonačelnik Vinkovaca Ivan Bosančić jer bi udaljenija destinacija sigurno donijela i određeno poskupljenje. Vukovarskom Komunalcu, inače, Grad Vinkovci je godišnje davao oko 300 tisuća eura za prihvat otpada na Petrovačkoj doli.
„Mislim da nije riječ o politici jer u ovakvim stvarima nema mjesta politici i nadamo se kako će ministarstvo i Grad Vukovar što prije riješiti problem”, istaknuo je Bosančić.
Kako gledaju na ovaj ozbiljan problem pitali smo i u Županiji.
„Vukovarsko-srijemska županija je upoznata s problematikom odlaganja otpada na području županije te prati događaje vezane uz navedeni problem. Kao institucija nismo nadležni izravno postupati i provoditi aktivnosti vezane uz rješenje problema, ali spremni smo, ukoliko to bude bilo potrebno, poduzeti sve zakonski određene mjere koje su u našoj nadležnosti kako bi se navedeni problem riješio i svi naši stanovnici imali najbolje moguće uvjete za život”, odgovorio nam je zamjenik župana Franjo Orešković.
