Na današnjoj sjednici Vlade usvojen je prijedlog o usvajanju Prijedloga nacionalnog plana, nakon čega će biti poslan Europskoj komisiji. Riječ je o ključnom dokumentu za razvoj Hrvatske za korištenje 47 milijardi kuna.
“Bude li potrebno, do kraja 2023. godine zatražit ćemo zajmove u vrijednosti 27 milijardi kuna. Dokument ima više od 1100 stranica. Prema našoj procjeni, 66 posto plana se odnosi na oporavak, a 34 posto odnosi se na otpornost. Gospodarski oporavak odnosi se na usmjerivanje u one sektore koji omogućuju brži gospodarski rast”, naveo je Andrej Plenković opisujući detalje Plana.
Dokument na više od 1100 stranica sadrži opis 77 reformi i 152 ulaganja na koja će ta sredstva biti usmjerena. Strukturiran je u pet komponenti i jednu inicijativu: gospodarstvo, na koje se odnosi 26,2 milijarde kuna ili 54 posto ukupnog iznosa; javnu upravu, pravosuđe i državnu imovinu (4,36 mlrd. kuna ili 10 posto); obrazovanje, znanost i istraživanje (7,5 mlrd. kuna ili 15 posto), tržište rada i socijalnu zaštitu (2,09 mlrd. kuna, četiri posto); zdravstvo (2,56 mlrd. kuna, pet posto) te inicijativa “obnova zgrada” s 5,95 mlrd. kuna tj. 12 posto sredstava iz NPOO-a. Na obnovu zgrada trebalo bi ići šest milijardi kuna, a dvije i pol milijarde uložit će se u zdravstvo. Plenković je kazao kako se očekuje da će se do 2026. godine za 25 posto smanjiti broj sudskih procesa.
Stanje državnog proračuna
Ministar financija Zdravko Marić kazao je kako su im veće procjene gospodarskog rasta za iduću godinu. U ovoj godini bit će 5.2 posto, a u 2022. godini očekuje se rast od 6.6 posto, a 4.1 posto u 2023. godini. Naveo je i to kako je nužno u rashodnu stranu proračuna nužno unijeti i aspekt pandemije.
“Predlažemo korekciju deficita proračuna s 2,9 na 3,8 posto za ovu godinu, no već iduće godine planiramo deficit u sklopu maastriških kriterija. Duboko smo uvjereni da ćemo zadržati status Republike Hrvatske i odnose s europskim institucijama”, rekao je Marić. Istaknuo je kako je pandemija koronavirusa imala značajan utjecaj na javni dug.
Stanje u zdravstvu
Ministar Beroš komentirao je aktualno stanje u zdravstvu i rekao kako je više od 51 posto stanovništva od 75 godina cijepljeno barem jednom dozom. Bolničkim ustanovama dostavljen je dopis u kojem se navodi da se dopusti posjet pacijentima uz poštovanje epidemioloških mjera.
“Pritisak na bolnički sustav ne jenjava, ali organizacijski se uspijevamo za sve pobrinuti. Ministarstvo zdravstva poslalo je dopis Ministarstvu obrane i Crvenom križu kako bi pomogli pri intenziviranju cijepljenja”, istaknuo je Beroš.
Premijer Andrej Plenković izjavio je nakon sjednice Vlade da će se svi koji se žele cijepiti protiv koronavirusa biti u prilici primiti cjepivo u sljedeća dva mjeseca, a uvjeren je da će se tehnički nedostaci aplikacije Cijepise biti uklonjeni.
“Za sada smo osigurali minimalno 3,2 milijuna doza cjepiva do kraja lipnja, a ministar Beroš je precizno predstavio nove aktivnosti koje će poduzeti. Mislim da ćemo svi zajedno uz angažman Ministarstva zdravstva, HZJZ-a, HZZO, županijskih zavoda i cijeloga sustava primarne zdravstvene zaštite napraviti velike iskorake, s punktovima za cijepljenje, s pozivima”, rekao je Plenković.
Istaknuo je da će se, prema njegovu izračunu, svi koji se žele cijepiti imati priliku primiti cjepivo u sljedeća dva mjeseca, a idući tjedan dobit ćemo više od 350.000 doza cjepiva.