Premijer Andrej Plenković i ministri održali su konferenciju za medije o gospodarskim mjerama zbog epidemije koronavirusa. Vlada je donijela set mjera kojima želi pomoći poduzetnicima i obrtnicima čije je poslovanje ugroženo zbog pandemije koronavirusa.
„Pandemija koronavirusa mijenja svijet, globalizacija kakvu poznajemo, integracija kakvu poznajemo, multilateralna trgovina i funkcioniranje država se mijenja. Hrvatska je predsjedajuća vijećem EU i to nam daje posebnu odgovornost. U samo tri mjeseca kriza uzrokovana pandemijom koronavirusa zahvatila je 195 država, postala je prijetnja zdravlju čovječanstva i svjetskom gospodarstvu. Danas će broj zaraženih Covidom premašiti 400.000, a stručnjaci predviđaju da će ova pandemija nažalost odnijeti mnoge živote – rekao je premijer Plenković.
Dodaje i kako su u brojnim državama diljem svijeta život i proizvodnja stali, turizam je stao, avionske linije su masovno ukinute. Razmjeri ove pandemije imat će nesagledive ekonomske posljedice za globalno gospodarstvo.
„Moramo se pripremiti za tešku i dugotrajnu bitku za očuvanje radnih mjesta. Zbog toga je vlada izašla s prvim paketom od 63 mjere vrijednim 30 milijardi kuna. Riječ je o prvoj fazi naših mjera. Dobro je da ovu krizu dočekujemo sa stabilnijim gospodarstvom nego prije. Sada je važnije nego ikad da sačuvamo gospodarsku aktivnost“, rekao je.
Vlada je donijela tri mjere kao pomoć gospodarstvu. Prva je beskamatna odgoda javnih davanja poreznim obveznicima s poteškoćama, to je mjera za prva tri mjeseca s mogućnošću za druga tri mjeseca. Druga je mjera koja će sačuvati radna mjesta i financirati sto posto troška neto minimalne plaće zaposlenima. Treća važna mjera usmjerena je prema mikro, malim i srednjim poduzetnicima odnosi se na kredite za likvidnost i radni kapital.
„Mi ćemo osiguravati mjere za financiranje gospodarstva. Već smo kazali da ćemo na rashodovnoj strani proračuna ići na rezanje svih troškova koji nisu nužni. Hrvatskoj će biti na raspolaganju 1,8 milijardi kuna iz Europske unije“, pojasnio je Plenković.
Ministar financija Zdravko Marić kazao je kako poduzetnici od danas mogu podnositi svoje zahtjeve za odgodom poreznih davanja i to preko stranice Porezne uprave te putem usluge e-porezna. Kriteriji su vrlo jednostavni. Ako ste uredni porezni platiša i ako imate pad prihoda od 20 posto dobit ćete obavijest da je vaš zahtjev prihvaćen da ste u mogućnosti odgode javnih poreznih davanja.
„Morali smo uvesti nekakve kriterije i vremenski rok i horizont. Kamo sreće da će ovo biti dovoljno, no svi smo duboko svjesni da razdoblje efekata samog virusa da će prijeći razdoblje o kojem u ovom trenutku govorimo. Paralelno s ovim radimo i na nekakvim drugim mjerama. U nekom trenutku svaki od poreznih obveznika koji je koristio ove mogućnosti neće mu doći na naplatu sve odjednom, nego mu se omogućuje beskamatna otplata do 24 mjeseca“, kazao je Zdravko Marić.
Prvi i glavni kanal za komunikaciju mora biti e-porezna, potom sustav “Pišite nam”, a treći telefonski, koji se preporučuje čim manje koristiti. Što se bankarskih kredita poduzetnika i građana, ići će se u odgodu plaćanja, što zasad nije jednostavno provesti, ali sustav će uskoro zaživjeti jer će i banke dati svoj doprinos solidarnosti.
Ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović govorio je o mjeri isplate minimalne plaće za radnike svih poduzetnika i obrtnika čije je poslovanje ugroženo koronavirusom. Istaknuo je kako imaju oko 7.400 prijava poslodavaca, a one se odnose na 40.000 radnih mjesta. Cilj mjere je očuvanje radnih mjesta, trajanje mjere je od 1. ožujka do 31. svibnja, iznos potpore iznosi 3250 kuna po zaposleniku.
“Poslodavci kojima je onemogućen rad na određeni period su praktički automatski uključeni u ovu mjeru i svi drugi koji mogu dokazati poseban utjecaj koronavirusa na njihovo poslovanje. Posebno smo htjeli naglasiti to je osiguranje djelatnosti mikropoduzeća, posebno smo stimulirali sve one koji imaju do deset zaposlenika. U kriterije smo uvrstili da bi pad prihoda za prvi kvartal trebao biti 20 posto i veći, prihvaćamo i procjene pada prihoda”, rekao je.
Preko 80 posto zahtjeva je podneseno online, a 300 djelatnika Hrvatskog zavoda za zapošljavanje radi na tom. Prve isplate bi trebale biti do kraja ovoga tjedna. Do 15.4. ćemo sve koji se prijave obuhvatiti i isplatiti im doznačena sredstva. Za te mjere bit će potrebno oko 5 milijardi kuna te su ta sredstva osigurana.