Svjetski dan beskućnika obilježava se 10. listopada. Organizacije iz čitavog svijeta, na različite načine, provode aktivnosti s ciljem senzibiliziranja javnosti i ukazivanja na sve kompleksniju problematiku beskućništva i probleme beskućnika.
Hrvatska mreža za beskućnike procjenjuje, kako je po definiciji Ujedinjenih naroda, više od 10 000 relativnih beskućnika koji imaju nekakav „krov nad glavom“, ali bez osiguranih osnovnih standarda zdravlja i sigurnosti. Beskućništvo je u Hrvatskoj, kao i svugdje u svijetu, rastući socijalni problem. U Republici Hrvatskoj je zaključno s 2019. godinom, prema podacima centara za socijalnu skrb, evidentirano 511 beskućnika od kojih je 99 žena, 412 muškaraca te 22 strana državljana.
U Hrvatskoj trenutno usluge smještaja pruža 13 prihvatilišta i prenoćišta u Splitu, Zadru, Rijeci, Kaštelima, Puli, Zagrebu, Karlovcu, Osijeku i Varaždinu te jedan hostelski smještaj u Dubrovniku. Ukupni smještajni kapaciteti su za 450 osoba i nedostatni su za zbrinjavanje svih potrebitih, posebno u zimskim uvjetima.
Organizacije koje se bave problematikom beskućništva u Hrvatskoj, uz pomoć nadležnog Ministarstva i Europskih fondova pokrenuli su različite usluge poput dnevnih boravaka, stambenih zajednica, osposobljavanje za zaposlenje, socijalno uključivanje, ali i dalje ostaje problem nedostupnosti takvih usluga u svim gradovima i mali broj organizacija koje se bave ovom problematikom. Ovogodišnji Svjetski dan beskućnika obilježavamo u vrijeme globalne pandemije zbog koje se u Hrvatskoj i svijetu znatno povećao broj beskućnika te koja je doprinijela pogoršanju njihovih poteškoća i problema.
Nacionalni susret o beskućnicima održat će se danas u Karlovcu s kojeg će se poslati poruke donositeljima odluka na svim razinama i hrvatskoj javnosti, kako bi ih se potaknulo na prevenciju beskućništva, razvoj usluga koje će doprinijeti boljoj skrbi za beskućnike te na postupanje u zaštiti svojih sugrađana u izvanrednim uvjetima.