Svake godine 7. travnja, pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije obilježava se Svjetski dan zdravlja.
Ovaj dan se obilježava kako bi se izgradila svijest o određenoj zdravstvenoj temi čime bi se skrenula pažnja na prioritetne probleme od utjecaja na širu populaciju, kao i na važnost ulaganja u zdravlje. Aktivnosti i sredstva vezana uz pojedinu temu ne odnose se samo na dan 7. travnja, već bi se o njima trebalo voditi računa tijekom cijele godine.
Ovogodišnja tema dana zdravlja sa sloganom „Podrška medicinskim sestrama i primaljama“, posvećena je osnaživanju uloge medicinskih sestara i primalja kao podsjetnik na važnost njihova rada u očuvanju svjetskog zdravlja.
Medicinske sestre i primalje čine više od polovice radne snage u zdravstvu i pružaju usluge počevši od promocije i prevencije do liječenja, rehabilitacije i palijativne skrbi tijekom cijelog našeg života – od rođenja do smrti.
Ciljevi kampanje za Svjetski dan zdravlja su potaknuti u javnosti poštovanje za rad medicinskih sestara i primalja i ulogu koju igraju u pružanju zdravstvene i socijalne skrbi, povećati vidljivost i značaj medicinskih sestara i primalja unutar radne snage u zdravstvu i katalizirati podršku i ulaganja u medicinske sestre i primalje.
Na svjetskoj razini, 70% zdravstvene i socijalne radne snage čine žene.
Postizanje zdravlja za sve ovisit će o dovoljnom broju dobro obučenih i obrazovanih i adekvatno podržanih medicinskih sestara i primalja, koji primaju plaću i priznanje razmjerno uslugama i kvaliteti skrbi koju pružaju.
Veće ulaganje u primalje, koje su ključne za zdravlje majki i novorođenčadi, kao i za planiranje obitelji, moglo bi spriječiti preko 80% svih smrti majki, mrtvorođenih i smrti novorođenih. Kada babica ili skupina primalja pruža skrb od trudnoće do kraja postnatalnog razdoblja, može se spriječiti gotovo četvrtina prijevremeno rođenih.