Od 2016. godine u Vinkovcima djeluje poludnevni boravak Centra za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka. Poludnevni boravak u Vinkovcima za djecu i mlade u riziku razvoja problema u ponašanju jedini je takav u Vukovarsko-srijemskoj županiji.
U okviru Centra za nestalu i zlostavljanu djecu iz Osijeka, u Vinkovcima od 2016. godine djeluje poludnevni boravak. Od 2018. godine nalaze se u prostoru Centra za socijalnu skrb Vinkovci, Jurja Dalmatinca 18, gdje je aktivirano i Savjetovalište za djecu, mlade i obitelj.
Poludnevni boravak uključuje preventivni i tretmanski rad s djecom i mladima koja su u riziku razvoja problema u ponašanju. U Vinkovcima trenutačno je 12 korisnika, što je i kapacitet koji je definiralo resorno ministarstvo. Djeca su osnovnoškolske i srednjoškolske dobi, a dolaze od ponedjeljka do petka prije ili poslije škole, u trajanju od 4 do 6 sati dnevno. Zaposlena stručna djelatnica je psihologinja Angela Naletilić, koja redovito surađuje s obiteljima korisnika, nastavnim i stručnim osobljem u školama te s Centrom za socijalnu skrb.
„Djeca i mladi k nama dolaze nakon što su u njihovom funkcioniranju zapažene određene poteškoće ili rizična ponašanja. To su djeca koja su zbog nekih problema neuspješna ili manje uspješna u školi, koja imaju poteškoća u ostvarivanju kvalitetne interakcije s vršnjacima, nastavnicima ili roditeljima, koja možda zanemaruju obaveze, pružaju otpor autoritetima ili se druže sa starijim osobama asocijalnog ponašanja. Svakom od njih pristupamo individualno s ciljem usmjeravanja njihovog pozitivnog razvoja”, ističe Angela Naletilić.
S tim ciljem osigurava im se podrška u obrazovanju, provode se psihoedukativne, informatičke, sportske i kreativne radionice, individualna psihosocijalna savjetovanja, organiziraju izleti.., a osiguran je i topli obrok što je onima koji dolaze iz socijalno ugroženih obitelji od velikog značaja. Povratna informacija govori o tome da rado dolaze i da im rad u poludnevnom boravku pomaže u nošenju sa svakodnevnim izazovima, snalaženju u školi i među vršnjacima, a često znaju reći da su im ostali korisnici poludnevnog boravka „druga obitelj“.
Uspješno snašli su se i u vremenu korone. „Pandemija nam je donijela veliki izazov, no doskočili smo mu organiziranjem Weboravka. S djecom i obiteljima bili smo u svakodnevnom telefonskom kontaktu, a od aplikacija najviše smo koristili Zoom, Viber i Messenger. Situacija je zahtijevala brzu prilagodbu, a mi smo je pokušali riješiti tako da pružimo pravovremene informacije i psihosocijalnu podršku i korisnicima i njihovim obiteljima. Korisnici su izvršavali školske obaveze uz online podršku te sudjelovali na zajedničkim online druženjima, radionicama i kvizovima. Nakon popuštanja epidemioloških mjera vratili smo se radu uživo”, ističe naša sugovornica.
Valja reći i to kako su u rad poludnevnog boravaka uključeni i volonteri čiji je angažman dragocjen. „Volonteri nam predstavljaju vrijedan resurs i znatno doprinose kvaliteti rada s djecom i mladima. Oni su angažirani na pružanju individualne instruktivne pomoći korisnicima oko nastavnog gradiva te sudjelovanja u raznim aktivnostima i radionicama poludnevnog boravka. Ako je netko zainteresiran volontirati u poludnevnom boravku u Vinkovcima, može se javiti koordinatorici volontera Martini Nikolić na e-mail martina.nikolic@cnzd.org”, ističe Angela Naletilić.