Ministarstvo poljoprivrede je u suradnji s HBOR-om, u cilju ublažavanja krize uzrokovane pandemijom COVID-19, omogućilo korištenje povoljnijih sredstava financijskog instrumenta Obrtna sredstva za ruralni razvoj s namjerom otklanjanja nestabilnosti u odvijanju proizvodnje i financiranju tekućeg poslovanja vinarima, odnosno priprema proizvodnje, sirovina i materijal, ostali proizvodni troškovi, troškovi radne snage, podmirenje obveza prema dobavljačima, opći troškovi tekućeg poslovanja, za prihvatljive krajnje primatelje pogođene pandemijom koronavirusa. Obrtna sredstva za ruralni razvoj odobrava izravno HBOR kojem je potrebno podnijeti zahtjev za kredit, a prihvatljivi korisnici u okviru ove kreditne linije su i vinari i vinogradari.
Najviši iznos kredita može biti 1,52 milijuna kuna, a krediti se odobravaju bez naknada uz kamatnu stopu od 0,5% godišnje i rokove otplate do 3 ili do 5 godina, ovisno o iznosu kredita. Zahtjevi za kredit zaprimaju se do 31. prosinca 2020. ili do iskorištenja ukupnog iznosa raspoloživih sredstava.
Vinari i vinogradari veće iznose kredita mogu zatražiti putem HBOR-ovog program kreditiranja Obrtna sredstva COVID 19 koji se provodi po modelu podjele rizika između HBOR-a i poslovnih banaka. Ovaj program omogućuje odobrenje kredita za obrtna sredstva uz povoljnije kamatne stope, ovisno o propisima o dodjeli državnih potpora, moguće je odobrenje kredita uz kamatnu stopu od 0% godišnje na HBOR-ov udio u kreditu za prve 3 godine otplate kredita, ali uz uobičajene instrumente osiguranja kredita. Također, vinarima i prerađivačima grožđa kao jedan od instrumenata osiguranja su na raspolaganju i Jamstva HAMAG-BICRO-a za troškove koji su vezani za proizvodnju vina, uključujući i otkup grožđa, a do najvišeg iznosa jamstva od milijun eura odnosno do 80% glavnice iznosa.