Kava je mnogima omiljeni napitak, a izraz „ajmo na kavu“, postao je sinonim za druženje koje se pretvori u višesatno sjedenje i razgovaranje, nebitno pije li se zapravo kava ili neko drugo piće. Iako većina kavoljubaca svoju prvu kavu u toplini svoga doma, kako bi u miru mogli započeti dan, druga ili pak treća će biti u omiljenom kafiću uz dobro društvo.
Inflacijom je, kao i sve danas, postala sve skuplja, stoga su ugostitelji morali povećati cijene. Kako navode stručnjaci, lošiji urod i poremećaj opskrbnih lanaca cijena sirove kave govore kako bi ipak mogla postati luksuz. Ističu i kako zalihe proizvođača u Europi nikad nisu bile manje, a sve se to prelijeva i u šalicu kave. Iz tog smo razloga razgovarali i s vinkovačkim ugostiteljima upravo kako bi iz prve ruke saznali što oni misle o ovoj situaciji i vide li već sad nekakve promjene. Tako je Zvonimir Vrselja iz Caffe bara Imagine rekao kako za sada nemaju nikakvih problema, a poskupljenje se dogodilo unazad nekoliko mjeseci, iako ništa drastično. „Cijenu kave podigli smo za 10 centi, bila je 1,40, a sad je 1,50. Kila kave poskupjela je za svega dva eura“, navodi Vrselja. Franck, kao jedan od najuspješnijih hrvatskih proizvođača, uvijek im mjesec, dva unaprijed, javi hoće li biti neko poskupljenje, a za sada takvih problema nemaju.
Fran Luburić iz Excellent Puba prokomentirao je kako su unazad godinu dana bila dva ili tri naleta poskupljenja, s tim da dobavljači najavljuju kako će tijekom ove godine biti još jedno. „Nije tu riječ samo o kavi, već o mlijeku, čaši vode koja ide uz tu kavu, kad se razbije nije više xy, nego je puta dva, tu je šlag, žličica, tanjurić. Inflacija utječe na sve pa tako i na tu kavu, ali opet, ponavljam, nije riječ samo o njoj“, istaknuo je. S isporukom, kaže, trenutno nemaju nikakvih problema, a o daljnjoj situaciji će biti pravovremeno obaviješteni, kao i uvijek.
Terase vinkovačkih kafića i dalje su pune, posebice dolaskom toplijih dana. Na pitanje što ako cijene kave u kafićima i dalje bude rasle sugovornice Ana Živić i Marija Jakšić kazale su kako bi i dalje iz svoga „gušta” povremeno odlazile na kavu, upravo jer je to jedan vid druženja, a i onako nisu jedne od onih koji svakodnevno ispijaju kavu u kafićima. „Treba si ponekad znati ugoditi i uživati u ispijanju kave uz dobro društvo”, složne su sestre. Iako smatraju kako je sve preskupo, jednostavno se potrebno prilagoditi cijenama koje jesu i živjeti u skladu s time.
Bez obzira na daljnja poskupljenja, vjerujemo kako će se ljubitelji kave teško odmaknuti od svojih navika koje toliko vole, a možda će jedino smanjiti odlaske na kave, svakako ih neće izbaciti. Treba reći i kako su vodeći svjetski proizvođači koji nastupaju na tržištu jugoistočne Europe pa tako i u Hrvatskoj, već dva puta ove godine podigli cijenu kave, a značajnije povećanje najavljuju za treći kvartal. Zadnje povećanje kave u zadnjih mjesec dana od 25 posto je pod utjecajem velikih suša u Obali Bjelokosti gdje se uzgaja kakao, što nema veze s kavom, ali su špekulanti to iskoristili da se cijena digne, ali s druge strane imamo realnu situaciju u Vijetnamu koji je najveći proizvođač robuste.
U Hrvatskoj se godišnje konzumira 3,8 kilograma kave po glavi stanovnika, što nas stavlja na 15. mjesto po konzumaciji kave u svijetu, prema World of Statistics. Dodajmo i kako su stručnjaci pojasnili da su uvjeti na tržištu sirove kave trenutno poprilično teški, no dio kompanija zasad planira cjenovni udar amortizirati na vlastitim maržama kako bi zadržali trenutnu cijenu, ali navodno će poskupljenje ipak biti neizbježno. Ono što trenutno zvuči nerealno jest predviđanje da do 2030. ili 2040. godine kave neće ni biti.