Nekima se možda neće činiti tako dugo, ali priča s današnjom Stambeno – servisnom zonom na ulazu u Nuštar od Vinkovaca započela je prije 19 godina, odnosno 2005. godine.
Tada su, naime, u prigodi Dana općine, kao projekti u planu, a s ciljem gospodarskog razvoja općine, za Nuštar najavljeni: izgradnja industrijske zone na području Vašarišta, formiranje agro-zone te, kao posebno značajan projekt, izgradnja male obrtničke zone na ulazu u Nuštar od strane Vinkovaca, namijenjene tihim obrtima.
I dok prva dva projekta nisu pokrenuta, treći je krenuo u realizaciju 2006. godine. Uz dobar položaj Općina Nuštar definirala je i određene pogodnosti za kupce te je tijekom 2006. godine prodano 15 građevinskih parcela u zoni. Od 15 prodanih parcela, Općina Nuštar ponovno je otkupila njih 7 nakon što su kupci odustali od planiranih investicija.
Nažalost, međutim, niti oni koji su zadržali parcele nisu ništa investirali, ali Općina tu ništa nije mogla učiniti budući da na prvom natječaju nije bilo roka za realizaciju investicije. U konačnici Općina je otkupila parcele od svih prvotnih vlasnika, osim jednoga, te je napravljen novi program raspolaganja i po drugi put krenulo se s ovim projektom, sada kao Stambeno-servisnom zonom.
Prvi natječaj raspisan je 2019. godine, a drugi 2023. godine, na kojemu su ponuđene zadnje tri čestice u vlasništvu Općine. Na oba uvjet je bio da se u roku predviđenom poslovnim planom, a koji ne može biti duži od 2 godine od potpisivanja ugovora, realizira poduzetnički projekt i započne s radom.
Trenutačno u zoni posluje GLS, Elemont Neon je u završnoj fazi izgradnje, Periša Transport je u pripremi projektne dokumentacije i ishođenja građevinske dozvole, a za zadnje tri čestice o čijoj prodaji odluku treba donijeti Općinsko vijeće, ponudu je dao poduzetnik koji je najavio investiranje u izgradnju servisa za kamionska vozila.
„Prije nekih tri mjeseca u zoni je provedena struja, što je bila obveza Općine, te su krenula ukapčanja. Općina je za priključak struje iz proračuna izdvojila oko 100.000 eura. Kanalizacijska mreža je provedena, a izradili smo projektnu dokumetaciju i dobili građevinsku dozvolu za izgradnju vodovodne mreže. Troškovnik je nekih 80.000 eura i nadam se kako ćemo do kraja iduće godine riješiti i vodovodnu mrežu. Nakon toga ostaje nam još asfaltirati puteve i to bi bilo to što se tiče naših obveza”, ističe načelnik Hrvoje Drinovac.