Vukovarsko-srijemska županija nastavlja i ove godine financirati razvoj i unapređenje lovstva. Sredstva se osiguravaju u Proračunu Vukovarsko-srijemske županije najvećim dijelom od naknade za pravo lova u lovištima, a sukladno Zakonu o lovstvu. Ove godine podijeljene su ukupno 33 lovnogospodarske osnove, a koje su prvi puta u povijesti hrvatskog lovstva odobravale i propisivale županije, sukladno Zakonu o lovstvu iz 2018. godine. Svakako treba napomenuti kako je naša Županija prva odradila cjelokupni postupak produljenja zakupa prava lova, izradu ugovora o zakupu na 10 godina, dobivanje pozitivnog mišljenja nadležnog Državnog odvjetništva, imenovanje komisije, terenskog obilazaka svakog lovišta, propisivanja gospodarenje lovištem i konačno odobravanje i ovjeru lovnogospodarskih osnova.
Također je potrebno spomenuti i problematiku posebno oko prijetnje Afričke svinjske kuge, te je, u suradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, Županija zamoljena da bolje upozna lovoovlaštenike s Programom nadziranja klasične svinjske i Afričke svinjske kuge u lovnoj 2021./2022. godini.
Već uobičajenom višegodišnjom praksom obilaska terena, a posebno u uvjetima pandemije i ove godine je odlučeno obići teren te po zemljopisnom ključu organizirati sastanke s manjim brojem udruga. Tako je jučer u Vukovaru održan radni sastanak župana Bože Galića sa sedam lovačkih udruga/lovoovlaštenika, “Zrinski” Vukovar, “Sokol” Bogdanovci, “Fazan” Svinjarevci, “Trpinja” Trpinja, “Fazan” Negoslavci, “Jelen” Petrovci i “Borovo” Borovo. S njima je župan Galić potpisao Ugovore o financiranju razvoja i unapređenja lovstva temeljem provedenog Javnog poziva, ukupne vrijednosti gotovo 60 tisuća kuna, a “Sokol” Bogdanovci, “Fazan” Svinjarevci, “Trpinja” Trpinja i “Borovo” Borovo su dobili ovjerene lovnogospodarske osnove, na temelju kojih će gospodariti slijedećih godina. Isto tako, lovačka udruga “Zrinski” Vukovar je definirana kao aktivni provoditelj Programa nadziranja klasične svinjske i Afričke svinjske kuge u lovnoj 2021./2022. godini, zbog lovišta koje se nalazi na granici. Afrička svinjska kuga je vrlo opasan i visoko smrtonosan virus koji ima višemjesečnu mogućnost preživljavanja, a osim divljih svinja svakako su ugrožene i domaće svinje i time Hrvatsko svinjogojstvo.