1997./98. – 2001./02.
Nakon ispadanja u drugu ligu jedini cilj kluba bio je povratak u prvoligaško društvo, a on će se pokazat kao nimalo lagan zadatak.
Na kraju jesenskog djela, Cibalia je gledala u leđa Belišću i Croatiji iz Đakova koji su imali tri boda prednosti. Nastavak prvenstva otvara porazom u derbiju kod Croatije iz Đakova koja se tom pobjedom odvaja na ozbiljnih šest bodova prednosti. Ovaj neočekivani poraz razočarao je veliki broj vinkovačkih navijača koji su pohodili Đakovo, no momčad trenera Cice Vukušića nije poljuljao već dodatno motivirao.
U sljedećim utakmicama Cibalia ostvaruje pobjedu za pobjedom i uz tek dva neriješena ishoda, s dva boda više od Belišća zauzima prvo mjesto na ljestvici.
Osvajanje prvenstva za momčad iz Lenija, bila je tek prva prepreka koja je uspješno svladana jer za završni plasman u prvu ligu trebalo je još proći i kvalifikacije.
U svojoj skupini Cibalia je pobjedom protiv Splita 2:1 i remijem protiv Zagorca osvojila prvo mjesto pa ju je za konačni povratak u 1. HNL čekao finalni ogled sa Segestom koja je izišla kao pobjednik u svojoj skupini.
Godinu dana nakon što su u kvalifikacijama ispali iz prve lige na istom stadionu u Kranjčevićevoj u Zagrebu, Cibalia se vratila u najjači nogometni razred. Golovima Crnčevića i Bojka utakmica je završila 2:1 za nebeskoplave i za veliku feštu u gradu na Bosutu.
Kad se sve zbroji bila je ovo sezona teža od očekivanog za vinkovački klub. Iako su ostvarene uvjerljive pobjede u kojima je protivnik vadio po sedam, šest, dva puta po pet i čak sedam puta po četiri pogotka iz svoje mreže, zasluženi povratak u prvu ligu bio je do samog kraja neizvjestan.
Zbog reorganizacije HNS-a u više drugih liga Cibalia je tu sezonu igrala s vinkovačkim Diljem. U tom malom gradskom derbiju u kojem nije izostajalo žustrine, klub iz Lenija bio je bolji u oba susreta (3:2 i 2:0). Miroslav Bojko je s 14 pogodaka bio najbolji klupski strijelac. Slijedili su Goja Meštrović, Zoran Zekić i nadolazeća HNL zvijezda Ivan Bošnjak, svi sa po 9 postignutih golova. Zapažene role pripadaju pojačanjima Dinku Bešliću, Anti Crnčeviću, Osječanima Tomislavu Steinbrückneru i Davoru Bajsiću, domaćim snagama Hrvoju Ratkoviću, Danijelu Bogdanu, Antunu Andričeviću, Ivici Maroslavcu, Mariju Čuturi, Hrvoju Plavšiću, Ivici Marinčiću, vrataru Rudi Majnoviću, iskusnima Nevresu Zahiroviću i Zlatku Ragužu, Draženu Pernaru…
S utakmicom u Kranjčevićevoj nekako tiho i neprimjetno klub je napustio jedan od najvećih kapetana Cibalije Nevres Zahirović. Ova veličina od čovjeka i igračina što u vinkovačkom Dinamu, što u Cibaliji, proveo je nezaboravnih 14 godina.
Sezona 1998./99. započeta je s Dinamovom legendom Krasnodarom Rorom na klupi, nastavila se s domaćom legendom Mijom Ručevićem, a završila sa Srećkom Lušićem i njegovim pomoćnikom Davorom Čopom. U Cibaliju su došli provjerena pojačanja Miralem Ibrahimović i Renato Jurčec te mladi Mladen Bartolović, budući reprezentativac BiH-a i jedan od najboljih nogometaša koji je nosio nebeskoplavi dres u HNL-u. Prvoligaški status osiguran je u posljednjem kolu. Odigravši kod kuće neriješeno 1:1 sa Zadrom bilo je dovoljno za vinkovački spas, a zadarski neuspjeh i put u drugu ligu. Gol vrijedan prvoligaškog opstanka postigao je Darko Raić-Sudar. Nogometaš posebno obilježen u nadolazećem finalu kupa od strane glavnog suca Rene Sinovčića kasnijeg alfe i omege u NK Zadru.
U finale nacionalnog kupa nebeskoplavi su stigli preko Pazinke, Belišća i Hajduka. Tu ih je čekao slavonski rival Osijek koji je par dana prije finalne utakmice kontroverznom sudačkom odlukom u zadnjem kolu Rijeku ostavio bez titule prvaka. Time se najviše obradovala Croatia (Dinamo ZG) koja je postala prvak. Osim u prvenstvu i poslije u finalu kupa, Osječani su imali repove i u polufinalnom kup susretu protiv Slaven Belupa u kojem im je sudac bio dobro poznati Zadranin Reno Sinovčić. Navedeni čovjek u crnom Osječanima je na samom isteku utakmice dosudio penal na koji su nogometaši iz Koprivnice imali gadne zamjerke.
Sumrak nogometa
U finalu na Maksimiru pred desetak tisuća gledatelja, od kojih je bar polovica zdušno pristigla i navijala za Vinkovčane, uživo preko tv ekrana mogla se vidjeti najveća blamaža od kako je ovoga natjecanja. Dosuđen jedanaesterac za Osijek i Cibaliji dodijeljena dva crvena kartona od suca Sinovčića bili su sve samo ne čisti. U takvoj neravnopravnoj borbi Vinkovčani nisu imali šanse. Nakon što su primili izjednačujući gol debelo u sudačkoj nadoknadi i potom u produžetku, nogometaši s Drave kiselo su se radovali, a heroji s Bosuta nemoćno plakali. Dokumentarac autora Darka Stojanovića Stoje „Pomrčina Rabuzinova sunca“ najbolje dokumentaristički prikazuje ovu sramotnu utakmicu. Ibrahimović, J. Jurić, Ravlić, D. Bogdan, Bognar, A. Andričević, G. Meštrović (kap.), Raić-Sudar, Maroslavac, I. Bošnjak, R. Jurčec, M. Bojko, L. Bisaku, R. Gusić, M. Čutura, M. Lučić, O. Gudelj, M. Bartolović, I. Marinčić, I. Tkalčević, I. Marić, treneri S. Lušić i D. Čop i cijela vinkovačka ekspedicija za sve su pristaše nebeskoplave boje taj dan zauvijek postali heroji.
Za klub naviknut na teškoće, sezona 1999./2000. bila je plodonosna. Sa šestim mjestom na ljestvici izboren je UEFA Intertoto kup. U kupu se stiglo do respektabilnog polufinala. Nakon Čazmatransa, Hrvatskog dragovoljca i u četvrtfinalu Osijeka, momčad s obale Bosuta zaustavljena je u poluzavršnici od zagrebačkog Dinama. Po prvi puta je te sezone naša županija imala dva prvoligaša. Uz Cibaliju bio je to Vukovar koji je u svojoj premijernoj prvoligaškoj sezoni ispao iz prvoligaškog društva. Najbolji klupski strijelac Ivan Bošnjak sa 16 golova u izboru Sportskih novosti proglašen je najboljim igračem HNL-a. Vjerna navijačka skupina Cibalije Ultras Vinkovci, podno zapadne tribine gdje su se nekad okupljali najžešći vinkovački navijači, svečano su postavili spomen ploču za sve domaće navijače poginule u Domovinskom ratu.
Prvu službenu utakmicu pod okriljem UEFA-e, u okviru Intertoto kupa, ždrijeb je htio da se susretnu Cibalia i beogradski Obilić. Beograđane su do svojih prvih trofeja vodili legenda Crvene Zvezde Dragoslav Šekularac i ratni zločinac Željko Ražnjatović Arkan. U paklenoj atmosferi koja je podsjećala na davno odigranu utakmicu između Dinama i Čelika, Cibalia je uplašene goste sigurno porazila s 3:1.
Prvi službeni gol u europskim natjecanjima postigao je Ivan Bošnjak, drugi Ivan Maroslavac, a točku na „i“ stavio je Mladen Bartolović. U uzvratu na beogradskom Vračaru, nebeskoplavi su hrabro izdržali sve nalete domaćina i pogotkom Deje Pavličića odigrali 1:1. Rezultat je ovo koji se brzinom munje pročuo pa su navijači vinkovački autobus iz Beograda dočekali već na granici na Bajakovu i s nogometašima proslavili ovaj uspjeh na vinkovačkim ulicama. U 2. kolu od Cibalije je u dvije utakmice za jedan gol bila bolja mađarska Lombard Tatabanya.
Prodajom okosnice momčadi vratara Perića, Bartolovića, Bošnjaka, Maroslavca, Čuture, Cibaliju je čekalo teško domaće prvenstvo u kojem je opstanak u prvoj ligi osiguran u predzadnjem kolu.
Koliko je težak trenerski kruh vrlo dobro zna klupska legenda Davor Čop. Nakon što je Cibaliji osigurao ostanak 2000./01. već u jesen sljedeće sezone zbog slabih rezultata, zamijenio ga je u svom trećem mandatu Mile Petković. S njim na klupi, u posljednjem kolu odigravši 0:0 u osječkom Gradskom vrtu u čudnoj utakmici gdje niti domaćin, a niti gost nije ozbiljnije zaprijetio na gol, Cibalia osigurava ostanak u prvoj ligi. Ostat će zapisano kako se klupska legenda i najbolji klupski strijelac u HNL-u Goran Meštrović oprostio od aktivnog igranja.
Nastavlja se…
*Radi zaštite autorskog angažmana, drugi mediji/portali mogu preuzeti objavljeni tekst i fotografije isključivo uz dozvolu autora i navođenje poveznice na originalni tekst, u prvome odlomku prenesenog teksta.