U Galeriji fotografije Meraja večeras je predstavljena prva knjiga vinkovačkog novinara Željka Draženovića pod nazivom “Vinkovci, grad kakav pamtimo”. Uz autora govorili su Anica Hađinac, koja je i bila početna inspiracija u nastanku ove knjige te Gordana Ilić Ostojić, urednica knjige.
Vinkovce iz druge polovice 20. stoljeća Draženović pred čitatelje donosi kroz priče svojih sugovornika, Vinkovčanki i Vinkovčana, koji su i sami ostavili neki svoj pečat u gradu na Bosutu kroz svoje profesionalne i društvene aktivnosti.
Središnja je priča ona Anice Hađinac rođene u Vinkovcima 1945. godine. Po struci medicinska sestra, ova i danas vitalna Vinkovčanka, imala je i svoju pjevačku i glumačku karijeru, bila je aktivna u više udruga te je poznata i po svojoj humanitarnoj angažiranosti. Uz nju svoje priče Draženoviću su ispričali i Rahela Pavušin Horvat, Pavo Božičević, Mijo Brezak, Josip Filipović, Pero Sentić, Adam Adžić, Tomislav Zetović, Srećko Lušić, Krunoslav Markutović, Ivan Šimić i Franjo Šajnović.
“Knjiga je nastala zato da to neko razdoblje Vinkovaca spasimo od zaborava. To su 60-te, 70-te i 80-te godine prošloga stoljeća. To je vrijeme kada su Vinkovci doživjeli veliki razvoj. Tad su moderni Vinkovci izgrađeni onakvi kakvi i danas uglavnom jesu, a o tome se do sada jako malo govorilo i pisalo i ovo je bio neki moj mali pokušaj da se neke stvari spase od zaborava“, istaknuo je Željko Draženović.
Pripremajući knjigu istraživao je građu i prikupljao podatke iz više izvora, ali, kaže, nekako je bilo najpoštenije da priču o tadašnjim Vinkovcima ponajprije ispričaju oni koji mogu puno toga posvjedočiti.
“Znači dvanaest osoba, svaka zanimljiva na svoj način, koje svjedoče o tome čime su se oni bavili i kako se u Vinkovcima živjelo u to vrijeme. Sve je počelo s gospođom Hađinac, a onda sam došao na ideju da bi bilo dobro uključiti i druge sugovornike, skromne samozatajne ljude bogatoga iskustva, koji su puno dali kroz ono što su radili“, istaknuo je Željko Draženović.
A uz niz prikupljenih podataka te zanimljive priče iz „prve ruke”, u knjizi se nalazi i više od 100 fotografija iz toga doba. “Sve je to dokument jednog vremena, vremena u kojemu su se Vinkovci značajno razvijali i rasli“, istaknuo je Draženović.