Večeras je u knjižnici Osnovne škole Josipa Kozarca u Vinkovcima predstavljeno jubilarno 20. izdanje popularnog časopisa „Vukovarsko-srijemski učitelj”. Riječ je o godišnjaku o praksi odgoja i obrazovanja, a prikazuje suvremena promišljanja iz vizure odgojitelja, prosvjetnih djelatnika i članova Hrvatskoga pedagoško-književnog zbora naše županije.
„Svojim sadržajem i tematikom časopis ispunjava svoju funkciju informiranja, odnosno aktualiziranja, odgojno-obrazovnih tema. Nastavljamo s dobro poznatim rubrikama, kao što su prikazi iz teorije i prakse odgoja i obrazovanja, osvrti i preventivni programi za izvannastavne aktivnosti, školska natjecanja, kutak za roditelje te izvješće o radu ogranka”, istaknula je Kata Piršljin, predsjednica Hrvatskog pedagoško-književnog zbora ogranka Vukovarsko-srijemske županije dodavši kako je u većini radova naglasak stavljen na interaktivno učenje i učenje otkrivanjem što učenicima omogućava stjecanje kvalitetnog znanja.
Inicijator pokretanja bio je profesor Stipan Augustinov, ujedno i prvi predsjednik ogranka, a glavni cilj bio je stvoriti časopis za razmjenu iskustava među prosvjetnim djelatnicima kako bi predstavili svoje primjere dobre prakse. Od prvog broja pa sve do danas, naglašava Piršljin, cilj se i ostvaruje jer teorijska osnova zajedno s iskustvenim znanjem kroz njihovo međusobno povezivanje i nadopunjavanje čine osnovu razvoja kompetencija koje se reflektiraju kroz neposredan rad s učenicima.
„U vremenima sveopće globalizacije i interkulturalizma časopis je pokazao u proteklih dvadeset godina posebnost hrvatskoga školskog sustava i dokazao da pedagoški djelatnici na zasadama velikana hrvatskog školstva Ivana Filipovića i dalje razvijaju znanja i vještine s ciljem razvoja i napretka mlađih naraštaja Lijepe Naše”, poručuje Ivana Petričević, glavna i odgovorna urednica jubilarnog 20. izdanja Vukovarsko-srijemskog učitelja.
Posebnost jubilarnog broja jest i obilježavanje 200. obljetnice rođenja prosvjetnog djelatnika, leksikografa i književnika Ivana Filipovića koji je 1871. godine osnovao Hrvatski pedagoško-književni zbor, a upravo je Dr.sc. Anica Bilić, prva urednica časopisa, u najopširnijoj rubrici „Iz teorije i prakse odgoja i obrazovanja” donijela značaj „Oca Hrvatskoga Učiteljstva”. Godišnjak predstavlja i brojne projekte, istraživanja, radionice, terensku nastavu, izvannastavne i izvanškolske aktivnosti, stručnost i veliku angažiranost prosvjetnih djelatnika, a tekstovi promiču kritičko mišljenje, suradničko učenje, socijalne i emocionalne vještine i ostale bitne komponente.
„Uvijek je zadovoljstvo doći na predstavljanje Vukovarsko-srijemskog učitelja, časopisa koji prikazuje primjere dobre prakse, kvalitetu rada i aktivnosti naših odgojno-obrazovnih djelatnika u osnovnim i srednjim školama te dječjim vrtićima. Osjećamo ponos listajući ovaj časopis prilikom čega uživamo u kvaliteti rada”, zaključila je Andrea Vinković, gradska pročelnica Upravnog odjela društvenih djelatnosti.