U Gradskoj knjižnici i čitaonici Vinkovci večeras je predstavljeno drugo dopunjeno izdanje knjige Ivice Aničića „Rockanje u Vinkovcima”. U ime izdavača uvodno se obratio Dražen Švagelj, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima, koji je s Croatia Recordsom suizdavač oba izdanja knjige. Uz autora, o knjizi su govorili urednica Lilijana Radobuljac i autor predgovora Goran Čelig.
„Rockanje u Vinkovcima” treća je knjiga Ivice Aničića. Knjigu „Najvjerniji“ izdao je 2005. godine i ona je dobrim dijelom autobiografsko djelo autora koji je više od dva desetljeća bio jedan od najistaknutijih navijača Cibalije. I ova je knjiga doživjela drugo dopunjeno izdanje u realizaciji vinkovačke Matice hrvatske, čiji je autor član. „Spomenar jednog stoljeća” objavljen je 2019. godine, a riječ je o sportskoj monografiji posvećenoj Lokomotivi, danas HNK Vinkovci.
Nakon dvije knjige posvećene nogometu, Ivica Aničić svoju treću knjigu posvetio je kultnoj vinkovačkoj punk-rock sceni 80-ih godina prošloga stoljeća, onima koji su je kreirali i onima koji su ih pratili. Knjiga u kojoj su se našli: Pogreb X, The Užas, Pest Antun bend, Špilšul, The Karambol, Majke, Kaotične duše, Satan Panonski (Ivica Čuljak), Nepopravljivi i Pokvarena mašta naišla je na veliko zanimanje i dobre kritike što je i dovelo do II. izdanja dopunjenog s 15-ak novih fotografija, uvodnom riječju autora i još ponekim, kako sam kaže, sitnijim detaljima.
„Drago mi je što smo u ovom lijepom prostoru naše Knjižnice, da je knjiga doživjela drugo izdanje što znači da je dobro prošla, i da sam tu s dragim ljudima. Ovo je naša priča i volim kada kažu da je pitka, dobro ispričana. Svi protagonisti su iz našega grada, jedna generacija koja se na kraju pokazala baš kreativnom i iznjedrila jedno gro dobrih ljudi, slikara, pisaca, glazbenika, književnika…”, istaknuo je autor.
Lilijana Radobuljac istaknula je kako knjiga „Rockanje u Vinkovcima” dobro i vjerno prati sve ono što se događalo.
„S jedne strane ona je vrlo topla, emotivna i subjektivna, a s druge ima jako puno objektivnosti. Recimo ja sam neke ulomke iz ove knjige i knjige „Najvjerniji”, koju sam također uredila, čitala učenicima u Vukovaru koji su daleko od te priče svojim rođenjem i godinama. Oni su se smijali na sve ono što je meni bilo smiješno i to je dokaz da su neke stvari vječne. Nešto što je dobro traje i to ne prolazi, a u ovo je uložen veliki trud. Ica je, inače, i novinar zanimanjem i on ne bježi od te svoje nekakve struke, tako da je ova knjiga meni s jedne strane vrlo draga beletristika, a s druge strane ima taj novinarski, istraživački štih, što nije lako”, kazala je Lilijana Radobuljac.
Kako ističe autor predgovora Goran Čelig, u svojoj knjizi Ivica Aničić dočarava svijet tih 80-ih u Vinkovcima na zanimljiv i pristupačan način, transformirajući mnogobrojne i iscrpne intervjue s protagonistima u formu dramatičnog i napetog romana.
„On nam uspješno priča o tom vremenu (kroz vizir samih aktera), koje je iznjedrilo najrazličitije interesne skupine, koje će nam podariti vrhunske glazbenike, pisce, radio i tv voditelje, kipare, slikare, doktore, fotografe, filmske djelatnike…, a danas sve vrlo poznate pojedince”, piše Čelig te zaključuje: „Ova knjiga nije ep o davno prošlim vremenima ili vlastitoj mladosti, ovo je dokument vremena za kojega sam se pribojavao da nikada neće biti napisan. Hvala Ivici Aničiću na tome, na silnoj volji i požrtvovnosti da stvori djelo koje će evocirati uspomene i koje će nas još jednom učiniti ponosnim!“.