Povodom sutrašnje svečanosti u Kninu hrvatski premijer Andrej Plenković u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju govorio je o velikom iskoraku ostvarenom uz ovogodišnji Dan pobjede, ali i o strateškim planovima koji bi Hrvatskoj trebali osigurati lakši prolaz kroz korona krizu.
“Dan pobjede i domovinske zahvalnosti te Dan hrvatskih branitelja jedan je od najvažnijih datuma hrvatske povijesti, koji je osigurao slobodu. Na početku novog mandata Vlade, a uoči ovogodišnje 25. obljetnice Oluje, smatrao sam da svi članovi Vlade trebaju biti u Kninu. Zato sam i pokrenuo inicijativu da nazočan bude i potpredsjednik Vlade iz redova SDSS-a Boris Milošević. Zahvaljujući politici koju je naša Vlada i parlamentarna većina vodila u protekle četiri godine, prije svega oko smanjivanja podjela i tenzija u društvu te uključivosti prema manjinama, stvorili smo međusobno povjerenje, a samim time i preduvjete za dolazak predstavnika SDSS-a kao člana Vlade na obilježavanje Oluje u Knin. Mislim da je to važna poruka i doprinos pomirbi, dijalogu, toleranciji i izgradnji bolje budućnosti za Hrvatsku. Moja inicijativa ima cilj da na pragu četvrtog desetljeća naše samostalnosti stvorimo preduvjete za tolerantno ozračje u društvu, uz poštivanje vrijednosti Domovinskog rata. Bitno je da u tom pogledu gradimo nacionalni konsenzus oko tog razdoblja, uključujući i pripadnike srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj”, istaknuo je premijer Plenković.
Objasnio je i o tome kako je došlo do odluke da ministar branitelja Tomo Medved 24. kolovoza ode u Grubore, gdje će odati počast stradalim nevinim civilima srpske nacionalnosti.
“Što se tiče odluke da potpredsjednik Vlade i ministar branitelja Tomo Medved ode u Grubore, ona je donesena kao jasna poruka da svi naši sugrađani koji su bili žrtve ratnih zločina imaju pravo na pijetet, bez obzira na njihovu nacionalnost. Time pokazujemo civilizacijsku gestu i izražavamo pijetet prema žrtvama u selu Grubori. Želimo transformirati odnose i staviti ih na nove osnove”, poručio je premijer.
Na konstataciju da službeni Beograd i Banja Luka na ovaj iskorak gledaju kao na izdaju srpstva s jedne, odnosno hrvatsko ponižavanje Srba s druge strane, Plenković je odgovorio da je obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana branitelja unutarnja hrvatska stvar, a način na koji to radimo ove godine šalje poruku za unaprjeđenje odnosa Hrvatske i Srbije.
“Hrvatska je bila napadnuta, obranila se, pobijedila je i odaje počast svima koji su pali za našu slobodu u obrambenom i pravednom Domovinskom ratu. Oluja je bila pravno legitimna, vojno neizbježna i politički nužna. Uostalom i Haški sud je u oslobađajućoj presudi hrvatskim generalima potvrdio legitimnost vojno-redarstvene operacije Oluja. Važno pitanje koje nam predstoji riješiti u bilateralnim odnosima je pitanje nestalih. Četvrt stoljeća nakon kraja rata Hrvatska još traga za 1.869 nestalih hrvatskih državljana. Naša je moralna obveza i dužnost da nastavimo činiti sve što je u našoj moći da pronađemo sve nestale u Domovinskom ratu odnosno njihove posmrtne ostatke”, zaključio je.