Foto: Tomislav Krišto/CROPIX
Majstor televizijskih i filmskih pisanih formi, kako ga je nazvalo povjerenstvo za Nagradu Vladimir Nazor koju je osvojio 2015. godine za životno djelo, Ivo Štivičić, rođen je 13. svibnja 1936. u Rešetarima.
Nakon završene gimnazije u Novoj Gradiški studirao je na Pravnom i Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Na tadašnju zagrebačku televiziju došao je 1958. godine, a od 1992. do 1995. bio je urednik Dramskog programa HTV-a, potom je postao profesor dramaturgije na Akademiji dramske umjetnosti.
Prvu dramu na TV-u, “Balkon”, snimio je već 1959., a uskoro i “Vražji otok”. Njima se proslavio diljem Jugoslavije. Uslijedili su “Vučjak”, “Treći je došao sam”, “Treba zaklati pijetla”, “Mokra koža”, “Mirotvorci”, “Jednog dana ili nešto kasnije”, a 1963. potpisuje i scenarij za dugometražni igrani film “Dvostruki obruč” redatelja Nikole Tanhofera.
Zatim je uslijedilo njegovo najpoznatije djelo, igrana serija “Kuda idu divlje svinje” koju je po njegovom scenariju režirao Ivan Hetrich. Serija je emitirana 1971. godine, a snimljeno je deset epizoda. Radnja serije se odvija u okolici Zagreba od 1941. do 1943. godine i prati dvije suparničke skupine krijumčara koje su odigrali Ljubiša Samardžić, Fabijan Šovagović, Ivo Serdar, Mladen Crnobrnja i drugi.
Štivičić kasnije piše i scenarij za dugometražni igrani film “Horvatov izbor”, prema drami Miroslava Krleže “Vučjak”. Film je u kinima igrao 1985. godine, a režirao ga je Eduard Galić. U njemu su zasjala mnoga, danas velika, glumačka imena poput Mire Furlan, Rade Šerbedžije, Milene Dravić, Fabijana Šovagovića, Mustafe Nadarevića… Film tematizira 1918. godinu, razdoblje koje će u društvenom i političkom smislu biti ključno za povijest ovih prostora, a kojim se Štivičić često bavio.
Štivičić je 2016. godine objavio knjigu Antologijske drame, “Apel” (1965.), “Kokošari” (1968.), “Puška u cik zore (1981.) i Tamburaši (1982.).
Osim Nagrade Vladimir Nazor za životno djelo u području filmske umjetnosti, Štivičić je za životno djelo, no za svoj televizijski rad, 2000. godine nagrađen i Nagradom Ivan Šibl. 2006. godini primio je i Nagradu grada Zagreba.
(preneseno sa stranice HAVC-a)