Na početku svake godine, tako i ove 2025., Hrvatski zavod za zapošljavanje objavljuje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja po kojima možemo vidjeti koja su deficitarna, a koja suficitarna zanimanja na tržištu rada. Drugim riječima, navedene Preporuke trebale bi koristiti kod određivanja upisnih kvota u pojedine srednjoškolske i studijske programe, ali na temelju njih gradovi često dodjeljuju i stipendije za deficitarna zanimanja te se, primjerice, mogu dobiti bodovi za stanovanje u studentskim domovima.
Stanje je slično kao prošle godine. Na području gotovo cijele Hrvatske veliki deficit, a koji se onda odražava i na dostupnost tih usluga, uočava se na trogodišnjim zanimanjima. Nema zidara, krovopokrivača, fasadera, elektroinstalatera, vodoinstalatera, ali niti mesara, kuhara, slastičara i pekara. Nedostaje i medicinskih sestara, farmaceutskih i dentalnih tehničara. Kada je riječ o studijima, HZZ preporučuje veće kvote za obrazovanje nastavnika fizike, kemije, informatike, biologije, ali i na studijima rehabilitacije, logopedije, farmacije, medicine, građevinarstva, sestrinstva, predškolskog odgoja te općenito učiteljskog studija i pedagogije.
Inače, važno je napomenuti kako su preporuke razrađene po dvadeset područja u Hrvatskoj. Iz HZZ-a napominju kako ovo nije samo analiza trenutačnog stanja na razini lokalnih tržišta rada, već je riječ i predviđanjima potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima. Navode kako je publikacija izrađena na osnovi statističkih podataka i relativnih pokazatelja o zapošljavanju nezaposlenih osoba prema obrazovnom programu koji su završile, podataka o nedostatku radnika pojedinih zvanja dobivenih testovima tržišta rada te kvalitativnih dojmova savjetnika stečenih iskustvom posredovanja pri zapošljavanju.
Mi ćemo se fokusirati na situaciju na području Vinkovaca i okolice odnosno na područje XVI.II. koje u publikaciji, osim našega grada, obuhvaća gradove Otok i Županju te općine Andrijaševci, Ivankovo, Jarmina, Nuštar, Nijemci, Stari Jankovci, Stari Mikanovci, Privlaka, Vođinci, Markušica, Bošnjaci, Cerna, Gradište, Štitar, Babina Greda, Drenovci, Gunja i Vrbanja. Obrazovni programi u kojima treba povećati broj upisanih i stipendiranih učenika ili studenata su gotovo svi dvogodišnji i trogodišnji srednjoškolski programi među kojima prednjače tesar, armirač, zidar, limar i pekar, dok su kod četverogodišnjih ili petogodišnjih programa deficitarna zanimanja medicinska sestra / medicinski tehničar opće zdravstvene njege, zdravstveno-laboratorijski tehničar te dentalni tehničar.
Kada je u pitanju stručni studij tu su drvna tehnologija i informatika, a kod sveučilišnih studija nedostaje nam zubara, medicinara, edukacijskih rehabilitatora, informatičar, farmaceuta, kemičara, socijalnih radnika. Obrazovni programi u kojima treba smanjiti broj upisanih i stipendiranih učenika ili studenata su sljedeći: frizer, prodavač, ekonomist, poljoprivredni tehničar-fitofarmaceut, upravni studij, ekonomija i pravo.
Detaljnu analizu pronađite ovdje.