Prvi sektor koji je prepoznao prednost nacionalnog sustava kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda pod nazivom “Dokazana kvaliteta” je sektor proizvodnje voća te je još 2. listopada 2020. godine Ministarstvo poljoprivrede zaprimilo prvi zahtjev za priznavanje oznake “Dokazana kvaliteta – Voće” koji je podnijela Hrvatska voćarska zajednica. Nakon uspješno provedenog zakonski propisanog postupka koji uključuje stručnu provjeru Specifikacije proizvoda, postupak nacionalnog prigovora te postupak notifikacije na EU razini, Ministarstvo poljoprivrede ovih je dana donijelo Rješenje o priznavanju oznake “Dokazana kvaliteta” za voće.
Specifikacija uključuje slijedeće voćne vrste: jabuku, krušku, trešnju, breskvu, nektarinu, šljivu, smokvu, marelicu, jagodu, američka borovnicu, malinu, stolno grožđe, mandarinu, aroniju, višnju, višnju marasku i orašasto voće odnosno orah, lješnjak i badem.
“Putem jedinstvene oznake na voću, koje će nositi znak “Dokazana kvaliteta – Hrvatska”, potrošač će biti informiran da kupuje voće domaćeg podrijetla i više kvalitete iz kontrolirane proizvodnje. Nacionalni sustav kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda uspostavljen je radi postizanja veće prepoznatljivosti i promocije domaćih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda. Nacionalni sustav kvalitete osmišljen je kako bi se dodatno označilo poljoprivredne i prehrambene proizvode više kvalitete odnosno proizvode s posebnim karakteristikama unutar pojedinih sektora, između ostalih, mlijeka, mesa, voća i njihovih proizvoda, pri čemu je naglasak na dodanoj kvaliteti proizvoda koja proizlazi iz različitih čimbenika koji se odnose na način proizvodnje, kvalitetu sirovine ili konačnog proizvoda, a temelje se na objektivnim i mjerljivim kriterijima”, ističu iz Ministarstva poljoprivrede.
Treba napomenuti i kako, osim informiranja potrošača o dodanoj vrijednosti proizvoda, ovaj sustav štiti i proizvođače od nepoštenih praksi, upravo o kojima smo i pisali prije nekoliko dana, kada su određeni trgovci prodavali uvozne jabuke pod domaće.