Vrlo zanimljiva i intenzivna godina u vinkovačkom gospodarstvu bliži se kraju, a po svemu sudeći i u 2025. možemo očekivati velike stvari. U 2024. gospodarstvo je još jednom ostvarilo rekordne rezultate, što više nije iznimka nego pravilo ako se pogleda posljednjih 7-8 godina. Tome u jednom dijelu doprinose potpore Grada poduzetnicima, koje su sve izdašnije, ali i provedba velikog broja projekata na kojima rade mahom domaće tvrtke. U vinkovačkom Upravnom odjelu gospodarstva, u kojem će u 2025. na raspolaganju imati preko 17,3 milijuna eura proračunskih sredstva, najavljuju nove velike projekte i nove potpore, prije svega one koje se odnose na razvoj poljoprivredne proizvodnje. Vinkovačko gospodarstvo je u prošloj godini ostvarilo povijesne uspjehe, prihodi su rasli za 23,77% i iznose 897 milijun eura (6,76 milijardi kuna). Dobit vinkovačkih tvrtki iznosi 41,65 milijuna eura, što je za 13 milijuna eura (98 milijuna kuna) više nego recimo 2021. godine. Ostvaren je i rast zaposlenih za gotovo 17% te su vinkovački poduzetnici u 2023. godini zapošljavali 8.552 djelatnika. U ovom trenutku u Vinkovcima je nezaposleno 788 osoba, dok prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje s 31. listopadom 2024. imamo 16.976 zaposlenih.
Dakle, nezaposlenost je na rekordno niskim, a zaposlenost na povijesno visokim razinama. U očekivanju rasta svih pokazatelja i u sljedećoj godini, resorni pročelnik Hrvoje Niče najavljuje nastavak ulaganja u poticanje poduzetništva, s posebnim naglaskom na mjeru kojom se uvjetuje rast plaća zaposlenicima, a spremna je i nova mjera koja se odnosi na razvoj dohodovnije poljoprivredne proizvodnje. „S organiziranim programom poticanja poduzetništva, koji se sastoji od sedam mjera, započeli smo još 2019. godine i danas možemo biti izuzetno zadovoljni s onim što je u posljednjih pet godina ostvareno. Financijski je najznačajnija Mjera 1 – Ulaganje u tehnologiju i ljudske potencijale kroz koju je 309 poduzetnika ostvarilo potpore do pet tisuća eura uz 80% sufinanciranje, a čime je osigurano desetpostotno povećanje plaće za njihovih čak 690 zaposlenika što je bio uvjet natječaja. Ovim želimo aktivno sudjelovati u poboljšanju trenda rasta prosječne plaće te tako dostići i prestići nacionalni prosjek prosječne plaće u RH. Za mjeru je do sada izdvojeno 979 tisuća eura. U ovoj godini 46 poduzetnika dobilo je i potporu do 5.000 eura za projekte nabave opreme, alata i strojeva, dok je 92 njihovih zaposlenika dobilo povećanje plaće“, objašnjava Niče.
Kroz Mjeru 2, napominje, osigurana je potpora poduzetnicima početnicima u iznosu do 1.000 eura uz 100% sufinanciranje. U 2024. godini dodijeljeno je 39 potpora u ukupnom iznosu od 37.609 eura. Glavni uvjet u ovoj mjeri je minimalno jedna zaposlena osoba na puno radno vrijeme, a ovi poslovni subjekti već u prvoj godini poslovanja otvorili su novih 60 radnih mjesta u Vinkovcima. S mjerom se nastavlja i u 2025. godini od siječnja
do studenog. Također, kroz Mjeru 6 Grad pomaže poduzetnicima u Poduzetničkom inkubatoru kroz sufinanciranje cijene najma ovisno o životnom vijeku, a u svakom trenutku tamo je smješteno 18 poduzetnika. Ne treba zaboraviti kako je upravo iz Inkubatora krenula i tvrtka Hidrocibalae koja je ovogodišnji dobitnik
Zlatne kune za najuspješnije malo trgovačko društvo u Hrvatskoj. Kroz sve mjere ovog Programa posebna se pažnja stavlja i na poticanje mladih poduzetnike, kao i žene poduzetnica i osoba s invaliditetom, a od ove godine uvedeno je i sufinanciranje odlaska na sajmove.
„U Vinkovcima trenutno imamo popunjene dvije poduzetničke zone, Jošine i Zalužje, u kojima na ukupno 46 hektara posluje 69 poslovnih subjekata s 1.907 zaposlenih. Tijekom iduće godine započet će radovi na postavljanju infrastrukture na 35 hektara proširene Zone Zalužje za što je osigurano 910 tisuća eura u proračunu jer upravo će proširenje Zone Zalužje u narednom razdoblju biti važan poticaj dodatnom razvoju gospodarstva. Uz navedenu zonu, Vinkovci aktivno s Vukovarsko-srijemskom županijom rade na uspostavljanju Transportno-logističkog centra u sjevernom dijelu grada na površini od 59 hektara, a čime bi se značaj Vinkovca u ovom segmentu ekonomije povratio na prijeratne godine kada je naš grad bio glavno željezničko i logističko čvorište ovog dijela Europe“, naglašava pročelnik UO gospodarstva Grada Vinkovaca. Kada je riječ o poljoprivredi, kaže kako su u prošloj godini asfaltirane četiri ulice u ukupnoj dužini od 1.940 metara (J. Kozarca, Borinci, Trogirska i Trbušanci) koje se koriste i kao pristupne ceste poljoprivrednim zemljištima. U Mirkovcima se privodi kraju izgradnja Boćališta i vježbališta na otvorenom u vrijednosti 31.200 eura. Za 2025. godinu pak povećana su izdvajanja za deratizaciju i dezinsekciju, posljedično i broj larvicidnih tretmana odnosno uklanjanja komaraca dok su u početnoj fazi razvoja, kao i broj planiranih adulticidnih tretmana kako bi se moglo interventno djelovati u slučaju najezde.
„Od strane Ministarstva poljoprivrede dobili smo suglasnost za naš Program poticanja poljoprivrede do 2028. godine. Riječ je o osam mjera i čak 16 planiranih aktivnosti koje namjeravamo provesti do kraja 2028. godine, a koje su fokusirane na visokodohodovne i radno intenzivne kulture te preradu i plasman finalnih proizvoda. Dakle, namjera nam je poticati ulaganja u voćarstvo, povrtlarstvo, cvjećarstvo, stočarstvo i peradarstvo, pčelarstvo, gljivarstvo te eko proizvodnju, navodnjavanje, preradbene kapacitete pa sve do sufinanciranja troškova plasmana proizvoda kroz sajmove. Isto tako, predviđena je i mjera kojom se potiče ulaganje u ruralni turizam i simbole ovoga kraja. Iduće godine kroz ovaj Program planirano je dodijeliti ugovore ukupne vrijednosti 80 tisuća eura“, ističe Hrvoje Niče. Ono što će široj populaciji biti najzanimljivije, naglašava Niče, svakako su tri velika projekta o kojima je već bilo dosta govora, a koji će vrlo brzo u realizaciju. Zgrada Plivališta Lenije bit će u potpunosti energetski obnovljena, projekt je vrijedan 1,85 milijuna eura, a po njegovu završetku Grad i tvrtka Periska imat će značajne uštede na električnoj i toplinskoj energiji te će ta sredstva moći usmjeriti prema građanima kroz druge programe.
Paralelno s energetskom obnovom zgrade, započet će i izgradnja otvorenih bazena, vrijedna čak pet milijuna eura. Uz bazenski kompleks na otvorenom koji Vinkovčani godinama priželjkuju, projekt podrazumijeva i izgradnju novih sportskih urbanih sadržaja na otvorenom kojim će se posjetiteljima, prvenstveno mladima, omogućiti da uz plivanje i kupanje, na raspolaganju imaju i razne sportske i rekreativne aktivnosti.
„Vjerujem kako će građani biti oduševljeni s ova dva „bazenska“ projekta, naročito s otvorenim bazenima koji su nedostajali sve ove godine. Ipak, posebno bih istaknuo projekt rekonstrukcije otvorene gradske tržnice, vrijedan preko tri milijuna eura, kojim ćemo će dobiti uistinu reprezentativan prostor na kojem će poljoprivredni proizvođači i prerađivači s područja naše županije moći prodavati zdrave domaće proizvode, što će dugoročno utjecati na poboljšanje kvalitete života, ali i zdravlja stanovništva. Tvrtka GTG dobit će novi izvor prihoda, dok će izlagači dobiti reprezentativan prostor koji će privući nove kupce“, zaključuje Niče. Radovi na sva tri projekta trebali bi započeti vrlo brzo, na proljeće, čim to vremenske prilike dozvole. Tako će se Vinkovčani već krajem sljedećeg ljeta kupati na novim bazenima, a na proljeće 2026. godine i kupovati domaće proizvode na novoj tržnici.