Proljeće je godišnje doba koje se odražava i na kućne ljubimce. Vlasnici pasa primjećuju da njihovi ljubimci ostavljaju posvuda dlaku, po kući, automobilu, odjeći. Upravo zbog toga smo posjetili Magdalenu Radman Čulo u salonu za pse „Petland”, koja već deset godina brine o psećem izgledu, a posljednjih pet vodi i vlastiti obrt.
„Od kada znam za sebe volim životinje. Od malih nogu smo imali pse, a kad je prije devet godina u moj život došao Ares, ljubav je postala još snažnija. To je bio trenutak kada sam znala da ću se baviti ovim poslom”, započela je šaptačica psima priču o pozivu kojim se bavi.
Naime, sve je počelo kada je njezina poznanica tražila pomoć u svom salonu. Magdalena se uključila, a vrlo brzo krenula i na edukacije, seminare i stručne radionice kako bi usavršila tehnike šišanja, ne samo za svakodnevne potrebe, nego i za izložbene frizure. Danas, mjesto u kojem prima simpatične dlakavce pruža brojne tretmane, od osnovnog šišanja i kupanja do zahtjevnog sređivanja pasa za izložbe.
„Najtraženije su svakako osnovne usluge – šišanje i kupanje jer vlasnicima pasa to najviše pomaže da održe čistoću u svom domu”, objašnjava.
Posebno je naporno proljetno razdoblje kad psi, osobito one pasmine koje se intenzivno linjaju, zahtijevaju dodatnu pažnju. U salonu se tada koriste posebni šamponi za linjanje te profesionalne četke i trimeri kako bi se uklonila što veća količina otpale dlake. S posebnom strašću govori o pripremama pasa za izložbe.
„Pudle su moja specijalnost – toy, male, srednje, pa i velike. Trenutačno jedina u gradu radim veliku pudlu i za nju mi treba oko 5 do 6 sati da je sredim za izložbu. Kod manjih pudli to traje između 3 i 4 sata, ovisno o stanju dlake”, kaže.
U dnevnoj rutini, pak, male pasmine sređuje za oko sat vremena, dok kod velikih treba i do dva sata rada. Magdalena ističe važnost rane socijalizacije pasa s frizerskim okruženjem.
„Idealno bi bilo da ih vlasnici počnu dovoditi još dok su štenci. Tako se pas navikne na zvukove, fen, mašinu, na mene i druge pse. Tada tretmani prolaze u veselju, uz keksiće i maženje. S druge strane, ako pas dođe prvi put kao odrasli i uz to je bojažljiv, zna se dogoditi da ne dopušta nikakav tretman. Tada nastupa strah koji se zna pretvoriti u agresiju”, poučilo ju je iskustvo.
Redovito održavanje, naglašava, ključno je za zdravlje i izgled psa.
„Najduže što pas smije biti bez tretmana je dva mjeseca, ako želite njegovanog ljubimca. Pudle, maltezeri, bišoni, sibirske pasmine i pomeranci – svi oni zahtijevaju redovno češljanje i njegu. Vlasnici trebaju barem tri puta tjedno češljati psa kod kuće, a što se tiče kupanja, to ovisi o vrsti i stilu života. Moji psi, koji žive s nama u kući, kupaju se svakih 10 dana. Izložbeni psi čak i češće – svakih sedam dana kako bi im dlaka bila u savršenom stanju”, ispričala je.
Osim estetske uloge, groomeri su često i prvi koji primijete zdravstvene probleme.
„Ja sam ta koja će prva primijetiti ako pas ima problema s kožom, ranice ili druge promjene koje vlasnik kod kuće ne vidi. Zato je važno da osoba koja šiša pse zna građu i karakteristike svake pasmine. Ne šiša se svaki pas na isti način, nisu sve dlake iste. Ako se pogriješi u pristupu, može se trajno oštetiti dlaka i koža psa”, opisuje.
Život uz psa zahtijeva posvećenost, ali prema riječima Magdalene, trud se višestruko isplati – toplinom, privrženošću i bezuvjetnom ljubavlju koju psi uzvraćajusvakodnevno.