Pripremljene su zakonske izmjene u kojima su strogo definirani rokovi u kojima će suci morati donijeti odluku.
Najdulji rok za prvostupanjsku odluku iznosit će tri godine dok će se o žalbi odlučivati najdulje unutar godine dana. U roku 12 mjeseci morat će okončati i sporovi male vrijednosti – do 10 odnosno 50 tisuća kuna u trgovačkim postupcima, a žalbeni postupak mora završiti unutar šest mjeseci. Radi se o parničnom zakonu koji ide na javno savjetovanje, a osim toga uvodi se i rok za održavanje pripremnog ročišta i to tri mjeseca od dana kada je sud zaprimio odgovor na tužbu ili isteka roka za odgovor na tužbu. Kada sudac zaključi pripremno ročište, glavna rasprava mora biti održana u roku šest mjeseci.
Pooštravanje se odnosi i na Vrhovni sud pa će se o dopuštenju o prijedlogu za reviziju odlučivati u roku šest mjeseci od zaprimanja prijedloga. Ako revizija dobije zeleno svjetlo, Vrhovni sud će odluku morati donijeti unutar dvije godine. Novost je da se uvodi i procesni kalendar u kojem će sudac po zakonu morati planirati svoj rad te će već na prvom ročištu definirati okvirni plan aktivnosti, a bit će točno propisano što on sve mora sadržavati.
Prva stavka bit će sažetak svih spornih činjenica i pravnih pitanja što će omogućiti sucu jasniji pregled situacije i precizirana pitanja kojima se mora baviti. Druga će se odnositi na dokaze odnosno popis dokaznih materijala u startu. Bez odgode će navesti koje će svjedoke ispitati, koje dokumente, ugovore, spise treba pribaviti, obaviti uvid u njih, kao i eventualne druge dokaze. Potom sudac sam određuje rok za pribavljanje dokaza, a u pripremi je i određivanje rokova za podnošenje pisanih očitovanja stranaka na navode protivne stranke. Peta stavka se odnosi na određivanje datuma i vremena održavanja svih ročišta za glavnu raspravu.
Važno je naglasiti kako ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica nalaže sucima obavezno tonsko snimanje ročišta, ali pritom neće biti obavezan transkript tonske snimke. Zapisnik će voditi o isključivo najbitnijim stvarima što će uvelike skratiti trajanje ročišta, a zbog tonske snimke bit će transparentnije i podložnije kontroli. Ogledne postupke moći će pokrenuti i stranke te opumoćenici, a umjesto pet sudaca Vrhovnog suda odlučivat će njih trinaest.
Dodajmo, sud će rješenjem odlučiti može li se održati ročište na daljinu, a na to neće biti moguća žalba.