Godina 2020. bila je izazovna u svim područjima. Nije samo ostavila trag u poslovnom životu, već se u velikoj mjeri odrazila i na privatni. U Vinkovcima, kao i u ostatku Hrvatske, trend razvoda brakova sve je veći, a u pandemijskoj godini gotovo duplo je više razvedenih brakova nego sklopljenih.
Broj sklopljenih brakova u Vinkovcima sve je manji, dok broj razvoda samo raste – podaci su to Matičnog ureda Vinkovci posljednje četiri godine. Netrpeljivost, nespremnost na suradnju, želja za afirmacijom u karijeri, nova podjela poslova, sve veći zahtjevi od partnera i sve to još opterećeno ekonomskom krizom utjecali su da ta brojka već godinama ima trend rasta. Nije ni čudno stoga da svaki treći brak u Hrvatskoj završava razvodom.
U gradu na Bosutu je situacija još gora. I bez korone Vinkovčani su se često razvodili, a brojke od prošle godine uistinu su poražavajuće – sklopljeno je tek 180 brakova, dok se razvelo 348 parova. Očito je stres od pandemije učinio svoje, međuljudski odnosi još su više poljuljani, a u dosadi izolacije na površinu su isplivali problemi koji su se gurali pod tepih. Da bi slika bila jasnija, spomenimo kako je godinu prije razvedeno 422 braka, a sklopljeno ih je 233, dok se u 2018. godini razveo ukupno 351 par, a brak je sklopilo njih 234. Odavno ova „crna“ brojka prednjači, a u protekloj godini skoro svaki drugi brak u našem gradu se raspao. „Ako nisam ja, ti ćeš“, parola je koju ćemo izgleda sada često moći koristiti, iako i dalje ostaje onaj tračak nade da će naši građani lakše pronalaziti zajednički jezik, da je 2020. bila specifična i da će se taj jaz između sklopljenih i razvedenih brakova početi smanjivati. Tako je primjerice bilo 2017. godine kada se vjenčalo 226 parova, a razvelo njih 341. Iako smo i tada bili „u minusu“, više parova se odlučivalo na brak i manje njih na razvod, a kako su nam to posljednji dostupni podaci, možemo samo nagađati kada su Vinkovci zadnji put imali više sklopljenih nego razvedenih brakova.
„Stranke u postupcima pred Centrom za socijalnu skrb nisu u obvezi navoditi razloge razvoda braka. Naravno, nekada to učine, ali ne u dovoljnom broju da bi se mogli izdvojiti neki određeni razloga zbog čega to čine. Stranke uglavnom navode neslaganje karaktera između partnera i ne žele ulaziti u detaljne razloge“, pojasnila nam je Nikolina Beljo, voditeljica Odjela za djecu, mladež, obitelj u Centru za socijalnu skrb Vinkovci. Dodaje da ako sporazuma nema, onda se navode teške i nepomirljive razlike. Postupak sporazumnog razvoda traje relativno kratko, a puno su dugotrajniji procesi kod kojih se stranke ne mogu sporazumjeti.
Iz Matičnog ureda stigli su nam podaci i kako se sve manje parova odlučuje na vjerski brak, odnosno sve ih više ulazi u brak samo ispred matičara. Možda ne zvuči kao čudna informacija, no ako uzmemo u obzir da se više od 80 posto građana izjašnjava kao katolici, moramo se zapitati zašto onda više vjenčanja nije održano u crkvi? Prošla godina je i ovdje bila specifična, pa je od ukupno 180 sklopljenih brakova 116 sklopljeno u građanskom obliku, a 64 vjerskom. 2017. godine te brojke su bile gotovo izjednačene jer se 114 parova vjenčalo samo pred matičarem, a 112 pred svećenikom. Od tada do danas jaz je sve veći, broj građanski sklopljenih brakova se povećava, a vjerskih smanjuje. 2018. godine, od 234 braka samo ih je 109 sklopljeno u crkvi, a godinu poslije to su učinila 103 para, dok se preostalih 130 odlučilo za građansku svadbu.