Gotovo dva mjeseca zdravstvene ustanove su radile tek trećinom kapaciteta, odnosno primale su samo hitne i onkološke pacijente. Posljedica je to koronavirusa i njegovog brzog širenja, no zdravstveni sustav bi se od ponedjeljka trebao početi vraćati u normalu.
Napokon su hrvatske bolnice stekle epidemiološke uvjete da polako u njih mogu stizati i pacijenti koji nisu hitni ili onkološki. To zasigurno neće ići lako i brzinom kojom se svi nadamo jer su i dalje nužne mjere opreza, što uključuje i distancu pa uobičajenih gužvi u čekaonicama ne smije biti.
Svaki odjel će morati raditi nove liste na kojima će prednost imati oni kojima bi odgađanje moglo izazvati dodatne zdravstvene probleme. No, da se ipak učini što više posla neki su odlučili raditi u dvije smjene, što bi značilo da se moraju ukinuti tzv. A i B ekipe kako bi se moglo raditi i u slučaju infekcije koronavirusom nekog u timu. Prijedlog je i da se dio pregleda prebaci na virtualne platforme kad je to moguće. Svi koji trebaju operaciju morat će se testirati na Covid-19, ali je preporuka Ministarstva zdravstva da se to čini preko primarne zdravstvene zaštite.
Mario Zovak, ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice, rekao je da će svaka klinika morati napraviti svoju novu listu čekanja u kojoj će prednost imati medicinske indikacije.
“Mi smo velika bolnica koja godišnje pruži više od 1,2 milijuna zdravstvenih usluga uz neizostavne gužve. No, sad to nije moguće pa će između svakog pacijenta biti vremenski razmak petnaestak minuta. Očekujemo da će organizacija lista čekanja biti završena do kraja tjedna, a onda ćemo ukinuti tzv. A i B timove. Pacijenti će se naručivati u točno određeno vrijeme kako bi mogli jamčiti fizičku distancu. Specijalističke ambulante trebat će raditi cijeli dan. Predlažemo i da se uvedu virtualne ambulante za sve pacijente kod kojih je takva zdravstvena skrb moguća. Tako bi mogli i umiriti pacijente koji vjeruju da ako ne dođu u točno određenom terminu kod liječnika, da im je zdravlje u opasnosti”, pojašnjava Zovak.
Kako će bolnice raditi od ponedjeljka:
– testiranje na koronavirus moraju obaviti svi koji idu na kirurške zahvate ili invazivnu dijagnostiku
– ambulantni pacijenti i oni za dnevnu bolnicu moraju proći trijažu
– pregledi će se zakazivati u točno određeno vrijeme
– u čekaonici ne smije biti više od dvije osobe
– između svakog pregleda mora biti 15 minuta razmaka
– dio pregleda i terapije radit će se putem virtualnih ordinacija
– ukida se sistem tima A i B pa će raditi svi zdravstveni radnici (dosad 15 dana rada, 15 dana kod kuće)