U prestižnom časopisu Nature Chemical Biology objavili su nove molekularno-biološke metode koje bi mogle dovesti do novih lijekova za karcinom pluća. Naime, razvili su novu molekularno-biološku metodu za pretraživanje lijekova, moglo se čuti sinoć u Dnevniku HRT-a.
Hrvatsko-kanadski tim znanstvenika tako je, predvođen jednim od naših najcjenjenijih stručnjaka Igorom Štagljarom, postigao veliki uspjeh u borbi protiv raka pluća.
“Mi smo tom primjenom naše novorazvijene metode na protein EGFR, odnosno receptor za epidermalni faktor rasta pronašli tri precizna lijeka koji djeluju isključivo na mutiranu formu te tako sprečavaju prijenos signala samo u stanicama karcinoma pluća koje su rezistentne na sve do sada poznate lijekove”, objasnio je Štagljar, koji trenutno radi na Odjela za biokemiju i medicinsku genetiku Sveučilišta u Torontu.
Posebno ističe i da lijekovi nemaju negativnog utjecaja na zdrave stanice. Također, dva već poznata lijeka za leukemiju mogli bi preusmjeriti za liječenje karcinoma pluća, a jedan su prvi u svijetu razvili ispočetka.
“Nazvali smo ga EMI1, a taj lijek ima potpuno novi mehanizam djelovanja u stanicama karcinoma pluća u nemalim stanicama te smo također pokazali njegovo izvrsno djelovanje u organoidima iz istih pacijenata”, kaže Štagljar. Klinička istraživanja provodit će se u Torontu za nekoliko mjeseci, a nakon toga i u Klinici za plućne bolesti Jordanovac.