Vlada je usvojila prijedlog paketa zakona kojim se reformira sustav socijalne skrbi te je upućen u Sabor na izglasavanje. Tako se novim Zakonom o socijalnoj skrbi predlaže ukidanje cenzusa u visini od četiri tisuće kuna za osobne invalidnine.
„Konačnim prijedlogom Zakona o socijalnoj skrbi ide se u cilju nediskriminiranja osoba s invaliditetom. Visina naknade za osobe s invaliditetom povećava se s 1500 kuna na 1750 kuna, a ujedno se predlaže povećanje niza naknada, poput zajamčene minimalne naknade sa 800 kuna na 1000 kuna, redefinira se naknada za troškove stanovanja, povećava se naknada za osobne potrebe korisnika prava na uslugu organiziranog stanovanja”, pojasnila je ravnateljica Centra za socijalnu skrb Vinkovci Nataša Vujčić, dodavši kako se novim Zakonom proširuje krug osoba kojima se može priznati pravo na status njegovatelja te se propisuju i nove usluge – sveobuhvatna procjena i planiranje, prethodna stručna procjena, socijalno mentorstvo i psihosocijalni tretman radi prevencije nasilničkog ponašanja.
Donošenjem ovog Zakona iz perspektive korisnika i iz perspektive sustava, kako je navela ravnateljica Vujčić, očekuju se značajna unaprijeđenja, ali tek će se u konačnici u praksi vidjeti krajnji benefiti kako za korisnike tako i za Centar socijalne skrbi. Osim povećanja niza naknada, novim Zakonom se predlaže osnivanje tri javne ustanove: Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Obiteljskog centra i Akademije socijalne skrbi.
Hrvatski zavod za socijalni rad će kao javna ustanova obavljati poslove iz svoje djelatnosti u središnjim i područnim uredima, među kojima će se naći i Vinkovci. Osnivanje Zavoda predlaže se radi unapređenja stručnog rada, osiguranja nadzora te obavljanja analitičkih i drugih poslova u jedinstvenoj stručnoj službi, objasnila je ravnateljica.
Navedenim ustrojem smanjuje se broj ravnatelja i upravnih vijeća s dosadašnjih 82 na samo jednog ravnatelja i jedno upravno vijeće Zavoda. „Cilj osnivanja Obiteljskog centra kao samostalne ustanove je provedba aktivnosti i programa usmjerenih na preventivni i tretmanski razvoj aktivnosti za djecu, mlade i obitelj”, pojasnila je Vujčić, dodavši kako se Akademija socijalne skrbi kao javna ustanova osniva u svrhu organiziranja i provođenja stručnog usavršavanja stručnih i drugih radnika u sustavu socijalne skrbi.
Predlaže se i osnivanje Povjerenstva za odlučivanje o osnovanosti pritužbe podnositelja kako bi se sustav otvorio korisnicima zbog kojih i postoji. Ukidanje dosadašnjeg cenzusa, kako navodi ravnateljica Vujčić, važno je jer se ide u cilju nediskriminiranja osoba s invaliditetom i radi pravednijeg osiguravanja materijalnoga prava, odnosno osobne invalidnine.
„Vezano za novi ustroj, važno je istaknuti kako to neće utjecati na dostupnost usluga za krajnje korisnike, nego je cilj podizanje efikasnosti kroz reorganizaciju ustroja sustava u cilju učinkovitijeg pružanja usluga korisnicima”, zaključila je ravnateljica.