Neki si mogu priuštiti pa o tome ne moraju razmišljati, neki, kako bi si priuštili trpezu koja priliči blagdanima, ulaze u minuse ili kalkuliraju kroz plaćanje “na rate”, a neki ne mogu niti to. Tako niti ovoga Božića skupe ribe, bilo morske bilo riječne, purice, prasetine, skupih suhomesnatih proizvoda i skupih kolača, nažalost, neće biti na svim trpezama. Blagdanska košarica iz godine u godinu sve je skuplja. Tako je bilo i lani u odnosu na godinu prije, a tako je i ove godine.
Pokazala je to i danas objavljena procjena Nezavisnih hrvatskih sindikata, koja govori o rekordnom poskupljenju sve tri košarice, od najskromnije do najskuplje.
Za tročlanu obitelj tradicionalna božićna i novogodišnja blagdanska košarica, ona najbogatija, lani je bila skuplja za 21 posto u odnosu na 2022. godinu i iznosila je 417,91 eura. Ove godine iznosi 540,40 eura i u odnosu na prošlu godinu skuplja je za čak 29 posto. Srednja košarica lani je iznosila 176,44 eura i bila je skuplja 15 posto u odnosu na 2022. godinu. Ove godine srednja košarica iznosi 218,00 eura i u odnosu na prošlu godinu skuplja je za 24 posto. Najskromnija košarica lani je bila skuplja za 9 posto u odnosu na 2022. godinu i iznosila je 98,22 eura. Ove godine najskromnija košarica iznosi 121,00 euro i skuplja je za 24 posto u odnosu na prošlu godinu.
Blagdanske košarice, inače, ne razlikuju samo po sadržaju, već i po normativima jela i pića, koji se smanjuju od bogate prema najskromnijoj, a mnogi čije plaće i mirovine ne prate povećanje cijena opet će morati birati skromne pa i one najskromnije varijante za svoj blagdanski stol.
Kakve su cijene u trgovačkim centrima doznaje se “na kućnom pragu” na koji redovito stižu reklamni letci kojima se nastoje privući kupci, a mi smo i ove godine prošetali vinkovačkom Gradskom tržnicom i pogledali neke cijene, a pogledali smo i što se nudi na Online tržnici Vukovarsko-srijemske županije.
Na Gradskoj tržnici kulenovu seku pronašli smo po cijeni od 25 eura/kg, a suhu kobasicu po cijeni od 13 eura/kg. Sir, koji uz kulenovu seku i suhu kobasicu uobičajeno ide, nudio se po 7 eura obični tvrdi, onaj od četiri vrste po 10 eura, svježi po 4 i 5 eura, a podlijevani po 6 eura. Kolači su bili od 10 do 12 eura kilogram. Cijene ribe bile su: 10 eura/kg smuđ i kečiga, 8 eura/kg som, 5,50 eura/kg šaran i štuka, 4 eura/kg amur, 2,70 eura/kg tolstolobik, 2 eura/kg deverika, babuška, mrena, jez, i bain.
Na Online tržnici Vukovarsko-srijemske županije našli smo u ponudi očišćenu puricu i gusku po cijeni od 10 eura/kg, a očišćeno pile po 4 eura/kg. Oni koji se odluče za prasetinu morat će kod nekog od OP G-ovaca, u trgovački centar ili u neku od mesnica. U Mesnici Karinčić na Gradskoj tržnici prasetina se može naručiti po cijeni od 10 eura/kg.
Nažalost, ni ove godine blagdanska trpeza za Božić i Novu godinu neće svima biti ista iako svi znaju što bi se na njoj trebalo naći.
Na Badnjak to mogu biti razne varijante posnih jela, ali najčešće na prvom je mjestu riba. Za Božić to bi, po vjerovanju iz starine, trebala biti perad jer nogama zagrće prema natrag i sve loše ostavlja iza sebe, a za Novu godinu prasetina ili svinjsko pečenje jer svinja ruje njuškom po tlu i gura prema naprijed pa donosi napredak u novoj godini. Kada je o kolačima riječ, izbor je neograničen, a mogu se spraviti kod kuće ili kupiti, a uz one fine starinske, stalno su tu i neki novi recepti.