Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je dobitnike “Nagrade Ivan Filipović” za 2021. godinu.
Riječ je o godišnjoj nagradi za područje predškolskog odgoja i obrazovanja, osnovnog, srednjeg i visokog školstva te za znanstveni i stručni rad, a među dobitnicima je i Sanda Horvatović, psihologinja u Zdravstvenoj i veterinarskoj školi dr. Andrije Štampara, Vinkovci te dopredsjednica Društva psihologa Vukovarsko-srijemske županije.
Sukladno propisima dodijeljene su dvije nagrade za životno djelo i petnaest godišnjih nagrada za rad i doprinos gore navedenim područjima u našem obrazovnom sustavu. Sandi Horvatović nagrada je dodijeljena u području srednjeg školstva.
“Svojim aktivnim angažmanom i odnosom Sanda Horvatović razvija i postiže kolegijalne, profesionalne i međuljudske odnose uz edukacije svojih kolega u školi, ali i učenika i njihovih roditelja. Koordinatorica je Tima za kvalitetu i procesa samovrednovanja škole, a poseban doprinos daje provedbom mnogobrojnih izvannastavnih aktivnosti i projekata koji su prepoznatljivi u školi i lokalnoj zajednici. Zahvaljujući njezinu radu u školi gotovo i nema neprihvatljivih oblika ponašanja, a za svoj rad i doprinos životu škole dobila je i nagrade za toleranciju, humane i plemenite geste”, stoji u obrazloženju Odbora za dodjelu.
Napomenuli su i kako je ova vinkovačka psihologinja utemeljiteljica i koordinatorica volonterskog kluba „Pružam ti ruku da poletiš“ kojim potiče razvoj zdravih navika i odgovornost učenika. Klub bilježi zavidan broj volonterskih sati učenika volontera u nekoliko ustanova grada Vinkovaca i županije. Provedbom aktivnosti u školi se stvorilo ozračje humanosti, empatije, solidarnosti i etičnosti, a svoj entuzijazam prenosi i na ostale učenike iz drugih škola.
Vrlo je aktivna, ističu, i u provedbi aktivnosti s ciljem prevencije nasilja, edukacije o spolnom zdravlju, pravilnoj prehrani, mentalnom zdravlju i profesionalnom razvoju učenika i svojih kolega. Troje njezinih učenika dobitnici su Godišnje nagrade „Luka Ritz“ Ministarstva znanosti i obrazovanja za promicanje humanosti, tolerancije i nenasilja.
“Svoj velik doprinos daje i u radu s roditeljima, a pruža i potporu razrednicima u korištenju alata, metoda i strategija rada i pristupa učenicima u pedagoškom i odgojnom kontekstu, a posebno se u tom smislu angažirala tijekom pandemije. Sudjeluje kao organizator i predavač na mnogobrojnim konferencijama i seminarima te je i koordinatorica Službe za psihološku pomoć Hrvatske psihološke komore od koje je i dobila priznanje i pohvalnicu za svoj rad. Također, za svoj humanitarni i volonterski rad dobila je zahvalnicu Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci zbog svoje društvene uključenosti, humanih akcija i volonterskih aktivnosti”, zaključuje Odbor.
Reći ćemo i kako ova nagrada nosi ime Ivana Filipovića koji je bio školski nadzornik, plodan pisac, urednik časopisa, osnivač Hrvatskoga pedagoško-književnog zbora 1871. godine i Saveza hrvatskih učiteljskih društava 1885. godine, sudionik triju općih učiteljskih skupština. Uz to, zbog svoga istaknutoga učiteljskog rada, zalaganja za učiteljevu samostalnost i slobodu te slobodu narodne škole njegove su ga kolege nazvali ocem učitelja.
Njegova misao – Da se deset puta rodim, deset puta bio bih učiteljem – već gotovo jedno stoljeće ulijeva nadu, hrabri i potiče sve one koji su za svoj životni poziv odabrali jedan od najtežih poziva na svijetu, ali mu ostali vjerni unatoč svim teškoćama i izazovima.
Nagrada se dodjeljuje od 1964. godine, prvo u okrilju Hrvatskoga pedagoško-književnog zbora, a zatim od 1967. postaje nagrada Sabora Republike Hrvatske.