Kongresna dvorana Hotela Slavonija bila je domaćin jubilarne 20. manifestacije Šokačke riči koja je započela predstavljanjem 19. Zbornika, a ostatak dana rezerviran je za znanstveni skup na kojemu će se raspravljati o slavonskom dijalektu.
Zatim će nastupiti Šokačka mala scena koja u posljednjih pet do šest godina kroz kratki igrokaz i jednočinku pokazaju da se može napraviti jedan dobar umjetnički i glumački rad i na zavičajnom jeziku. Naposljetku će na red doći i Štokavčići koji se u svojoj obitelji trude biti govornici šokačke riči onako kako je to u njihovom mjestu.
„Štiteći te riječi čuvamo sebe, svoj identitet i dokazujemo da smo to što jesmo. Riječ je najjači dokaz o čovjeku i njegovoj osobnosti, može se govoriti da on o sebi svjedoči bilo kojim činom, umjetnošću ili nekim zaslugama, no svjedočiti sebe je najlakše i najpametnije svojom riječju. Tada si to što jesi i to je ono što nas odvaja od drugih”, rekao je Andrija Matić predsjednik Zajednice kulturno-umjetničkih društava Vukovarsko-srijemske županije.
Voditeljica manifestacije Anica Bilić govori kako je izrazito ponosna na ono što je kroz Šokačku rič u posljednjih 20 godina učinjeno. Kroz navedeno razdoblje izdano je 19 Zbornika na ukupno 7.244 stranica o govoru na slavonskom dijalektu, zatim je tu 270 znanstvenih članaka te oko 350 književnih tekstova.
„Svega toga ne bi bilo da nema ove manifestacije, dakle da nismo 2003. godine započeli sa Šokačkom riči ne bismo imali sve zabilježeno, zapisano i ne bismo imali što ostaviti budućim naraštajima. Šokačka rič je ispunila svoj cilj, a to je što više građe zapisati, opisati, dokumentirati, proučiti i istražiti, ali ne samo to, nije zamišljena samo znanstvena obrada slavonskog dijalekta nego i usmeno i pisano izražavanje”, navodi Bilić.
Šokački govori rapidno izumiru, ali kroz manifestaciju su odgojena dva naraštaja Štokavčića koji se trude sačuvati tradiciju, a u posljednjih dva desetljeća sudjelovalo ih 678 koji su kroz cijeli svoj život ponijeli poznavanje šokačkog govora te mu tako produljili vijek trajanja.
„Glavni nam je cilj što više toga zabilježiti i sačuvati za buduće generacije. U hrvatskom jezikoslovlju je bila jedna velika praznina što se tiče istraživanja govora slavonskoga dijalekta i Šokačka rič kroz ovih 20 godina rada nastoji to nadoknaditi te smo angažirali sve slojeve društva. Kada smo krenuli s ovom manifestacijom 2003. godine na terenu nismo nailazili na dobre odjeke odnosno ljudi nisu znali što mi to pričamo i što želimo. Krenuli smo od velikog stupnja zanemarenosti slavonskog dijalekta, a sada možemo reći kako je Slavoniju zahvatila jedna renesansa jer na mnogim manifestacijama možete čuti šokački govor”, istaknula je Bilić.