Od 17. do 21. srpnja u Zagrebu je održana 58. Međunarodna smotra folklora u čijem je stručnom dijelu i ove godine sudjelovala poznata vinkovačka etnologinja mr.sc. Ljubica Gligorević, muzejska savjetnica u mirovini.
Mr.sc. Gligorević, između ostaloga, bila je i sudionica okruglog stola na temu „Šokci i baština”, a po završetku Smotre dala nam je rezime ovogodišnjih događanja te posebno istaknula tko su bili predstavnici naše županije na ovoj velikoj i važnoj smotri.
„58. Međunarodna smotra folklora prezentirala je bogatu šokačku baštinu koja se proteže u pet okolnih zemalja: Hrvatskoj, Vojvodini (Srbiji), Mađarskoj, bosanskoj Posavini i u mjestu Rekaš u Rumunjskoj. Rezultati projekta Erasmus+ programske suradnje Mreža UNESCO-vih kulturnih prostora predstavljeni su na ovogodišnjoj Smotri isticanjem nacionalne teme „UNESCO-ovi kulturni prostori – Šokadijo lipa i bogata”, kojom su predstavljene osnovne odrednice šokačkog identiteta. U pet festivalskih dana nastupila su folklorna društva i pojedinci koji su uz šokačke tradicije reprezentirali različitosti hrvatske etnografske baštine, predstavnici nacionalnih manjina, Hrvati iz susjednih zemalja i iseljeništva, uz desetak ansambala koji su predstaviti baštinu drugih naroda i kultura. Svečana priredba Smotre predstavila je folklorne tradicije Hrvata Šokaca u Panoniji, čime su uz domaće skupine gostovali i Šokci iz BiH, Mađarske i Srbije (Vojvodine)”, ističe mr.sc. Ljubica Gligorević.
Na Svečanoj priredbi na Trgu Bana Josipa Jelačića pod nazivom „Šokadijo sve ti je na glasu – folklorne tradicije Šokaca u Panoniji”, napominje, uspješno su nastupili i sudionici iz Vukovarsko-srijemske županije.
„Bili su to Ana Zlatunić i Maja Filipović članice Ženske pjevačke skupine Kulturnog centra “Igrišće” Županja, Muška pjevačka skupina “Spačva” iz Donjega Novog Sela, među kojima su i članovi iz susjednih Nijemaca, Komletinaca i Podgrađa, KUD „Seljačka sloga” iz Gradišta, KUD „Šokadija” Stari Mikanovci, iz srijemskih cvelferskih Strošinaca KUD „Seljačka sloga” i KUD „A.G. Matoš” iz Tovarnika. Mikanovčani, Tovarničani i sudionici iz Donjega Novoga Sela sljedeći dan nastupali su i na prostoru Zrinjevca, folklornim šetnicama centrom grada i na.pozornici Kulturnog centra Travno. Organizirana je i promenada Zrinjevcem dviju šokačkih svadbenih zaprega Konjogojske udruge Sikirevci”. Nastupalo se i u Sv. Nedjelji, Vrbovcu, Pleternici te u Beltincima u Sloveniji”, ističe mr. sc. Ljubica Gligorević.
Na 58. Međunarodnoj smotri folklora, napominje, predstavljene su i tradicije Indonezije, Ukrajinaca iz Canade, Brazila, Nizozemske, Latvije, Sjeverne Makedonije, ali i drugih folklornih skupina diljem Hrvatske. Organizator MSF je Kulturni centar Travno, Centar za tradicijsku kulturnu baštinu, a umjetnički ravnatelj je etnolog dr. sc. Tvrtko Zebec.
Ususret ovogodišnjoj Smotri od početka travnja održavani su koncerti, radionice, tribine, predavanja, predstavljanja knjiga te otvorenja izložbi poput “Kad se spremim i malo naredim – narodne nošnje Šokaca u Panoniji” autora Josipa Forjana, voditelja Centra za tradicijsku kulturnu baštinu u Zagrebu iz čije je zbirke izloženo čak 65 kompleta nošnji.
U izložbenom segmentu svoga predstavnika imala je i Vukovarsko-srijemska županija. Bio je to vinkovački fotograf Dražen Bota koji je u Galeriji specijalne policije, Trg žrtava fašizma 1, predstavio izložbu “Čaje”.
Zagrebačka smotra, podsjeća mr.sc. Ljubica Gligorević, održava se od 1966. godine, a afirmira i prikazuje tradicijsku kulturu i folklor brojnih domaćih i stranih sudionika. Odlukom Ministarstva kulture RH i Grada Zagreba, 2014. godine proglašena je festivalskom priredbom od nacionalnog značenja.